لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

سند ملکی بر اساس قانون چه تعریفی دارد و انواع مختلف آن چیست؟

لابی > مذاکره و قرارداد > سند ملکی بر اساس قانون چه تعریفی دارد و انواع مختلف آن چیست؟

اسناد ملک

خرید خانه مقوله‌ای است که با کاغذبازی‌های بسیاری همراه است و درصورتی‌که به‌عنوان خریدار شناخت درستی از آن نداشته ‌باشیم ممکن است در آینده ما را با مشکلات فراوانی مواجه کند. سند ملکی ما را در برابر مشکلات معامله انجام شده محافظت می‌کند و باید مطمئن شویم که به‌طور قانونی و حقوقی و به‌درستی تکمیل شده باشد.

سند ملکی

سند ملکی قرارداد و یا توافق‌نامه‌ای برای فروش خانه است که شامل شرح مفصل و کاملی از اموال و شرایط توافق شده میان خریدار و فروشنده است که مشخصات ملک و مالک، تصویر نقشه، ملاحظات حقوقی ملک و محدودیت‌های نقل و انتقالات در آن با جزئیات درج می‌شود.
این سند می‌بایست در اداره ثبت اسناد و یا دفترخانه اسناد رسمی و یا مأمورینی که بر طبق مقررات حدود صلاحیت آن مشخص شده است تنظیم شود.

 

انواع سند

سندها به‌طور کلی به دو نوع رسمی و عادی طبقه‌بندی می‌شوند. مبایعه‌نامه، قولنامه و یا اجاره‌نامه‌هایی که توسط مشاورین املاک و آژانس‌های مسکن تنظیم می‌شوند جز اسناد عادی قرار می‌گیرند.
اما بر اساس شرایط و نوع ملک نیز سند دسته‌بندی‌های متفاوتی دارد که در ادامه هریک را توضیح داده‌ایم:

نمونه سند ملکی

 

سند شش‌دانگ:

شش‌دانگ درواقع مشخص کننده موقعیت ملک است و شش جهت شمال، جنوب، شرق، غرب، بالا و پایین را مشخص می‌کند. این نوع سندی است که مالکیت کامل آن برای یک نفر می‌باشد.

 

سند مشاع:

درصورتی‌که سند خانه به دو نفر یا بیشتر تعلق داشته باشد آن را مشاع می‌نامیم که چندین مالک به‌طور همزمان در آن سهیم هستند.

 

سند تک‌برگی:

درگذشته اسناد به‌صورت دفترچه یا چند برگ بودند اما امروزه یک سند تک‌برگ با فرمت مشخص برای مالکیت خانه توسط مراجع رسمی تائید شده است که به‌عنوان سند در اختیار خریدار قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید
تبدیل اجاره به رهن و بالعکس به چه صورت انجام می‌شود؟

 

سند عرصه و اعیان:

امروزه خانه‌ها بیشتر از نوع آپارتمان می‌باشند که هر آپارتمان شش‌دانگ دارای دو سند عرصه و اعیان است. عرصه سند مربوط به زمین و اعیان ساختمانی است که بر روی زمین بنا شده است.

 

سند تفکیکی:

زمانی که ملک میان چند نفر تقسیم شود و هر بخش مشخص از آن متعلق به شخصی باشد سند تفکیکی دریافت می‌کنیم.

دیدگاه

  • مرتضی امیری
    فروردین ۱۴, ۱۳۹۸

    باسلام خدمت مدیران بانک محترم مسکن ماچهارنفرهستیم وشرایط این وام خوب است ولی کمی اقساط اش زیاداست لطفا مبلغ وام رابه صدوبیست میلیون برسانیدواقساط اش راکم کنید

    پاسخ

سوال شما درباره این مطلب