لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

برای باغبانی در فضاهای داخلی یا خارجی خانه چه کنیم؟

بلاگ آدرس > زندگی روزانه > برای باغبانی در فضاهای داخلی یا خارجی خانه چه کنیم؟

 

 

 

باغبانی در آپارتمان

زندگی در آپارتمان به این معنا نیست که نمی‌توانیم گل و گیاه داشته باشیم. می‌توانیم یک باغچه کوچک داشته باشیم و از نگه‌داری آن لذت ببریم. حرفه‌ای‌ترها شاید به سراغ رشد گیاهان خاص و متنوعی بروند، اما بعضی از ما که تازه می‌خواهیم باغچه آپارتمانی خود را شروع کنیم، بهتر است چند گیاهی را که رشد راحت‌تری دارند انتخاب کنیم. در این مطلب می‌خواهیم چند نکته و پیشنهاد برای شروع باغچه آپارتمانی را بررسی کنیم.

ایده‌هایی برای باغبانی در فضای باز

اگر در محوطه خانه خود از یک فضای باز مثل تراس یا پاسیو بهره می‌بریم، می‌توانیم باغچه خود را در همان جا قرار دهیم و از گلدان‌های خودآبیار استفاده کنیم که نیازی به توجه مداوم ما ندارند و در هر شرایطی، خاک گیاه را مرطوب نگه می‌دارند. اگر گیاهانی که در فضای باز می‌کاریم زیر نور مستقیم خورشید باشند، ممکن است سریعاً خشک شوند. این اتفاق در روزهای گرم تابستان با سرعت بیشتری رخ می‌دهد و به همین خاطر، استفاده از ظروف خودآبیار می‌تواند راه‌حل مناسبی برای آن‌ها باشد.

قبل از خرید گیاهان، بهتر است تراس یا پاسیوی خانه‌مان را بررسی کنیم و ببینیم که چه میزان نور به آن می‌رسد. هشت ساعت نور مستقیم، بالاترین نور موردنیاز گیاهان است. چهار تا شش ساعت، نیمه‌سایه محسوب می‌شود و زیر چهار ساعت را نور سایه می‌نامیم. عوامل مختلفی مثل برگ درخت‌های اطراف در بهار و تابستان را باید بررسی کنیم و متوجه شویم که چه میزان نور مستقیم در فضای بیرونی خانه ما وجود دارد و سپس بر اساس آن، گیاه متناسب با همان میزان نور را خریداری کنیم.

اگر شب‌ها وقت بیشتری را در تراس یا پاسیوی خود می‌گذرانیم، باید از گل‌های سفید و و روشن استفاده کنیم زیرا این گل‌ها در شب به زیباترین حالت خود می‌رسند. در مقابل، اگر اکثر وقت خود را در روشنایی روز در محوطه بیرونی خانه هستیم، بهتر است از گل‌های آبی و بنفش استفاده کنیم که برای هر چه زیباتر شدن، به نور بیشتری نیاز دارند.

برای فضاهای کوچک‌تر، گیاهانی را انتخاب کنیم که به جای گسترده شدن، رو به بالا رشد می‌کنند. گیاهان بته‌مانند اگرچه باعث زیبا شدن پاسیو می‌شوند، اما فضای زیادی را اشغال می‌کنند. بسته به نوع فضایی که در اختیار داریم، گیاه متناسب با همان فضا را انتخاب کنیم و بکاریم.
باغبانی آپارتمانی باید لذت‌بخش و نباید به یک بار اضافه برای ما تبدیل شود. اگر زمان کمی داریم، گیاهانی را انتخاب کنیم که نیازمند توجه زیادی نیستند و به آب و نور کمی احتیاج دارند. اگر به دنبال چالش هستیم، می‌توانیم گیاهانی را انتخاب کنیم که رشد آن‌ها کمی سخت‌تر از بقیه است. در هر صورت، باید به دنبال گل و گیاهی باشیم که باعث بهبود زندگی ما در شرایط آپارتمانی می‌شوند و در عین حال، زیبا هستند.

ایده‌هایی برای باغبانی در داخل خانه

یاد بگیریم که از فضای داخلی خانه خود، بیشترین استفاده را ببریم. وقتی که صحبت از باغبانی آپارتمانی می‌شود، می‌توانیم این کار را با انتخاب گیاهانی که در فضاهای مختلف رشد می‌کنند، انجام دهیم. پشت پنجره‌ها را برای گیاهانی مثل کرچک هندی نگه داریم که نیازمند نور زیادی هستند. برای تاقچه‌ها و فرورفتگی‌های دیوارها نیز می‌توانیم از گل‌هایی مثل گل چمچمه‌ای استفاده کنیم که در محیط‌های کم‌نور نیز به راحتی رشد می‌کنند.

گیاهان کوچک‌تر معمولاً به صورت گروهی زیبایی و جذابیت بیشتری دارند. علاوه بر عنصر زیبایی، کنار هم قرار دادن آن‌ها در یک محیط کوچک باعث می‌شود که رطوبت آن فضا بالاتر رود و گیاهان سالم‌تری داشته باشیم. از گلدان‌های آویزان برای گیاهانی که رشد سریع و محیطی دارند استفاده کنیم و گیاهانی را که روی کابینت‌ها و پیشخوان بگذاریم باید هم‌سطح یا پایین‌تر از سطح دید باشند.

درختچه‌های کوچک آرامش خاصی به فضاهای داخلی خانه می‌دهند. به یاد داشته باشیم که برخی از این درختچه‌ها، نیازمند زمان و نگه‌داری طولانی هستند و ممکن است رشد آن‌ها، تا حتی چند سال نیز طول بکشد.

نکته دورهمیپر کردن فضای داخلی خانه از گل و گیاهان مختلف باعث می‌شود که محیط آرامش‌بخشی داشته باشیم و هوای خالص‌تری را نفس بکشیم. گل‌های چمچمه‌ای، پوتوس و پاپیتال از جمله گیاهانی هستند که رشد آن‌ها راحت است و تحقیقات ناسا نشان داده است که آن‌ها می‌توانند سمومی مانند آمونیاک، فرمالدئید و بنزن را از هوا حذف کنند.

سوال شما درباره این مطلب