لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

با انواع کاغذدیواری‌ آشنا شویم

لابی > زندگی روزانه > با انواع کاغذدیواری‌ آشنا شویم

انواع کاغذدیواری

برای خرید کاغذدیواری نباید فقط شکل و طراحی آن را در نظر بگیریم. کاغذدیواری‌ها از لحاظ جنس مورداستفاده به دسته‌بندی‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که هرکدام ویژگی‌ و کاربرد مخصوص خود را دارند. البته هر جنس کاغذدیواری، مزایا و معایب خودش را دارد و بهتر است قبل از تصمیم به خرید، اطلاعات کاملی درباره آن‌ها داشته باشیم. در این مطلب، می‌خواهیم با انواع کاغذدیواری‌ها آشنا شویم.

نخی (بافته نشده)

کاغذدیواری نخی از نوع بافته نشده، تقریباً یکی از انواع جدید کاغذدیواری‌ها است. بااین‌حال، سریعاً طرفداران زیادی پیدا کرد و دلیل آن هم ویژگی‌ها و کاربردهای زیاد آن است. یکی از مزایای بسیار مهم این نوع کاغذدیواری، مقاومت بالای آن در برابر نفوذ هوا و بخار است و به همین خاطر، احتمال رشد کپک در دیوار زیر آن تقریباً به صفر می‌رسد. کاغذدیواری‌های نخی، عایق خوبی برای صدا و حرارت نیز محسوب می‌شوند و برای اکثر اتاق‌ها مناسب‌اند. کار با آن‌ها نیز از بقیه کاغذدیواری‌ها راحت‌تر است. برای نصب کاغذدیواری نخی، فقط کافی است که چسب را روی دیوار پخش و کاغذدیواری را بگسترانیم. جدا کردن آن نیز به لطف حالت سفت و سختی که این کاغذدیواری دارد، به‌راحتی و به‌صورت کامل انجام خواهد شد. از این کاغذدیواری به‌عنوان بافته نشده نیز یاد می‌شود زیرا برای ساخت آن، دو لایه خمیر سلولزی و فیبرهای وینیل شیمیایی با هم پرس می‌شوند.

کاغذی

کاغذدیواری‌های کاغذی ممکن است تک‌لایه یا دولایه (دوپلکس) باشند. بزرگ‌ترین مزیت آن‌ها نیز قیمت پایینشان است. البته این قیمت پایین، دلایلی دارد که از بین آن‌ها می‌توانیم به غیرقابل شست‌وشو بودن و مقاومت بسیار پایین در برابر خراشیده شدن را اشاره کنیم. این کاغذدیواری برای تمام اتاق‌ها مناسب است، اما فرآیند نصب آن بسیار سخت و چالش‌برانگیز خواهد بود. کاغذدیواری از جنس کاغذ باید قبل از نصب، آغشته به چسب شود و به همین خاطر، باید چند دقیقه‌ای صبر کنیم تا چسب به خورد آن برود که متأسفانه این اتفاق می‌تواند منجر به تغییر ابعاد کاغذدیواری شود.

بیشتر بخوانید
وسایل رنگ آمیزی خانه چه مواردی هستند؟

وینیل (PVC)

کاغذدیواری‌های از جنس وینیل به خاطر ماندگاری بالا و نگه‌داری راحتی که دارند، بسیار محبوب هستند. این کاغذدیواری‌ها با زدن لایه وینیل به قسمت کاغذی ساخته می‌شوند و کیفیت و ماندگاری آن‌ها، رابطه مستقیمی با نوع لایه وینیل دارند. هرچقدر که لایه‌های بیشتری وجود داشته باشد، کیفیت کلی کاغذدیواری نیز افزایش پیدا می‌کند. نصب این نوع کاغذدیواری‌ها مانند مدل کاغذی سخت خواهد بود؛ اما برخلاف آن‌ها، کاغذدیواری‌های از جنس وینیل مقاومت بالایی در برابر خراشیده شدن دارند و قابل شست‌وشو هستند. می‌توانیم آن‌ها را روی انواع دیوارها و سطوح مختلف نصب کنیم. این کاغذدیواری‌ها، می‌توانند سوراخ‌های کوچک و شکاف‌های روی دیوار را بپوشانند. به خاطر وجود پلاستیک (PVC)، استفاده از آن‌ها در اتاق خواب‌ها و اتاق‌های کودکان پیشنهاد نمی‌شود. حتی ممکن است برخی کاغذدیواری‌های از جنس وینیل، نوعی بوی نامطبوع پلاستیک از خود پخش کنند.

نخی با قابلیت رنگ دوباره

این کاغذدیواری‌ها که با نام «قابل رنگ‌آمیزی» هم شناخته می‌شوند، عملاً از همان نوع نخی بافته نشده هستند با این تفاوت که این نوع کاغذدیواری‌ها، فقط به رنگ سفید فروخته می‌شوند. در واقع، می‌توانیم آن‌ها را به شکل دلخواه رنگ کنیم. بعضی از آن‌ها، ساختارهای متفاوتی دارند و ممکن است پوششی شبیه چوب داشته باشند.

پارچه‌ای

این نوع کاغذدیواری‌ها گران هستند و بهتر است که از آن‌ها برای محیط‌های لوکس‌تری استفاده کنیم. کاغذدیواری‌های پارچه‌ای، نسبتاً سنگین هستند و به همین خاطر، عایق بسیار مناسبی برای صدا و حرارت محسوب می‌شوند. یکی از مزیت‌های آن‌ها این است که ابعادشان تحت هر شرایطی، حفظ خواهد شد. در ساخت بعضی از آن‌ها از یک لایه وینیل استفاده شده و ممکن است در برخی دیگر، یک لایه نخی وجود داشته باشد. آن‌هایی که لایه نخی دارند، انتخاب ایمن‌تری محسوب می‌شوند، اما نگه‌داری از آن‌ها نیز سخت‌تر خواهد بود.

سوال شما درباره این مطلب