لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

برای نظافت روزانه خانه چه کار کنیم؟

لابی > زندگی روزانه > برای نظافت روزانه خانه چه کار کنیم؟

سریع تمیز کردن خانه

تمیز نگه داشتن خانه، ممکن است کار سختی به نظر بیاید. با این وجود، راهکارهایی وجود دارد که در نظافت روزانه منزل به ما کمک می‌کند و در این مطلب می‌خواهیم درباره‌ی این راهکارها صحبت کنیم.

 

نکاتی برای نظافت روزانه بخش‌های مختلف خانه

با استفاده از روش‌های زیر برای نظافت خانه، می‌توانیم به شکل موثرتری کارهای روزانه را انجام دهیم و زمان و حتی هزینه کم‌تری را صرف آن‌ها کنیم.

 

گردگیری

آباژورهای پارچه‌ای را با استفاده از رول پرزگیر تمیز کنیم. این رول‌های چسبی، سریع‌تر و کاربردی‌تر از جاروبرقی هستند و کار با آن‌ها هم راحت‌تر است. می‌توانیم از یک جوراب قدیمی هم برای گردگیری سطوح سخت استفاده کنیم. گردگیری دیوارها و هر سطح عمودی دیگر را از بالا به پایین انجام دهیم تا باعث جمع شدن گرد و خاک در جایی که قبلاً گردگیری کرده‌ایم، نشویم.

 

پنجره‌ها و آینه‌ها

یک حقه‌ی قدیمی، استفاده از روزنامه برای نظافت روزانه آینه‌ها و پنجره‌ها است. دلیل محبوبیتش هم این است که به راحتی می‌توان پس از استفاده از روزنامه‌ها، آن‌ها را دور انداخت. سرکه یکی دیگر از تمیزکننده‌های ارزان و راحت است که می‌توانیم از آن برای برق انداختن سطوح استفاده کنیم. بهتر است آینه‌ها و پنجره‌ها را در یک روز ابری تمیز کنیم.

 

مایکروویو

یک لیوان آب توی دستگاه بگذاریم و بجوشانیم. بخار ایجادشده از آن باعث می‌شود که هر تکه غذای خشک‌شده در دیواره‌های مایکروفر، شل شده و جدا کردن آن‌ها راحت‌تر شود.

 

توالت

مایع تمیزکننده‌ی توالت را درون آن بریزیم. سپس به سراغ تمیز کردن سطح بیرونی برویم. پس از گذشت چند دقیقه، می‌توانیم سطح درونی را هم با استفاده از فرچه تمیز کنیم. مایع تمیزکننده باعث از بین رفتن لکه‌ها می‌شود اما برای این که نتیجه‌ی بهتری داشته باشد، باید بگذاریم که چند دقیقه رسوب کند. همچنین می‌توانیم از ژل‌ها و قرص‌های مخصوص توالت استفاده کنیم. کار با آن‌ها راحت‌تر است و تمیزکنندگی بیشتری هم دارند.

 

یخچال

سعی کنیم که هر روز، غذاهای خراب‌شده و فاسد را دور بیندازیم. فضای داخلی یخچال را با استفاده از جوش‌شیرین تمیز کنیم. جوش‌شیرین علاوه بر این که یک ماده‌ی تمیزکننده‌ی قوی است، می‌تواند بدون آسیب زدن به مواد داخل یخچال بوی موجود در یخچال را هم از بین ببرد.

بیشتر بخوانید
۷ محلی که در نظافت خانه فراموش می‌کنیم کدام‌اند؟

 

نکته مهمدر شب‌هایی که از اجاق گاز خود استفاده نمی‌کنیم، به داخل آن اسپری تمیزکننده اجاق بزنیم. به این ترتیب می‌توانیم بعد از شام یا حتی روز بعد، کثیفی‌های داخل اجاق را به راحتی تمیز کنیم.

 

 

اسناد و مدارک

دسته‌بندی و مرتب کردن اسناد و مدارک را می‌توانیم هنگام تماشای تلویزیون هم انجام بدهیم. اسناد خود را بر اساس پوشه‌های مختلف (مثلاً بر اساس نام اعضای خانواده) دسته‌بندی کنیم و فراموش نکنیم که یک سطل آشغال هم برای دور انداختن کاغذها و برگه‌هایی که دیگر نمی‌خواهیم کنار دستمان بگذاریم.

 

لباس‌ها

هر کدام از اعضای خانواده را مسئول شستن، خشک‌کردن و مرتب‌کردن لباس‌های خودشان کنیم. می‌توانیم یک سری قوانین اولیه هم برای شستن لباس‌ها بنویسیم و آن را بالای ماشین لباسشویی بگذاریم. فراموش نکنیم که تقسیم وظایف در  نظافت روزانه منزل، باعث کاهش بار مسئولیت هرکداممان می‌شود.

 

ظرف‌ها

تمیز کردن خانه

در زمان آشپزی، سینک را از آب داغ و کف پر کنیم و هم‌زمان با پختن غذا، ظروف اضافه را هم داخل سینک بگذاریم. در این صورت، چربی و غذا روی ظروف باقی نمی‌ماند و بعداً می‌توانیم ظرف‌ها را با راحتی بیشتر و در زمانی کم‌تر تمیز کنیم. برای کم شدن کارمان در مواقع شلوغ و پر رفت‌و‌آمد هم، می‌توانیم از بشقاب‌ها و لیوان‌های یک‌بارمصرف استفاده کنیم

 

بی‌نظمی‌های خانه

وسایلی که دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم را جمع کنیم و آن‌هایی که قابل اهدا کردن هستند را جدا کنیم و بقیه را دور بیندازیم. باقی وسایل موردنیاز و روزانه را در سطل‌های مختلفی دسته‌بندی کنیم. می‌توانیم آن‌ها را بر اساس کاربرد و استفاده‌ای که دارند، جدا کنیم و روی هر کدام از سطل‌ها، برچسب مرتبط با وسایل داخل آن بزنیم.

به طور کلی برای نظافت روزانه خانه بهتر است آن را به صورت مرحله به مرحله انجام دهیم. با انجام این کار و رعایت نکات بالا در وقتمان صرفه‌جویی می‌شود و می‌توانیم از زمانمان برای انجام کارهای دیگر استفاده کنیم.

 

نظافت خانه

سوال شما درباره این مطلب