لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

برای بسته بندی و جابجایی ظروف شکستنی چه کار کنیم؟

بلاگ آدرس > جابجایی و اسباب کشی > برای بسته بندی و جابجایی ظروف شکستنی چه کار کنیم؟

بسته بندی و جابجایی ظروف شکستنی

در هر اسباب کشی حساس‌ترین و شاید حتی سخت‌ترین بخش، مربوط به بسته بندی و جابجایی ظروف شکستنی است. خیلی وقت‌ها حتی فکر کردن به این که تعداد زیادی بشقاب و لیوان بلور و آرکوپال در کابینت‌های آشپزخانه انتظار ما را می‌کشند تا آن‌ها را تک‌به‌تک داخل کاغذ و روزنامه بپیچیم، باعث می‌شود این بخش را برای آخر کار بگذاریم. با همه‌ی این سختی‌ها، بسته‌بندی و جابجایی ظروف شکستنی هم بخشی از اسباب کشی است و دیر یا زود باید انجام شود. در این مطلب سعی می‌کنیم نکاتی را بگوییم که برای انجام این بخش به ما کمک کند.

 

وسایل مورد نیاز برای بسته بندی و جابجایی ظروف شکستنی

 

جعبه‌های متوسط به تعداد لازم

اشتباه‌ترین کار در بسته بندی و جابجایی ظروف شکستنی استفاده از جعبه‌‌های بزرگ است. چون هم وزن جعبه زیاد شده و جابجایی آن سخت می‌شود و هم در صورت آسیب‌دیدن یک جعبه در حین جابجایی تعداد زیادی از ظروف ما آسیب می‌بینند. جعبه‌های کوچک هم چون تعداد کمی از ظروف را در خود جا می‌دهند باعث فشار آمدن به ظروف و زیاد‌شدن تعداد جعبه‌ها می‌شوند.

 

 پلاستیک‌های حباب‌دار یا ورقه‌های کارتن برای قراردادن بین ردیف‌ ظروف

لازم است که در هر مرحله بعد از چیدمان ظروف یک دسته کنار هم، یک ورق کارتن یا پلاستیک حباب‌دار میان آن‌ها قرارداده و بعد دسته‌ی بعدی ظروف را قرار بدهیم (مثلاً بین دسته‌ی بشقاب‌ها و کاسه‌ها).

 

کاغذ و روزنامه به مقدار خیلی زیاد

کلید موفقیت در بسته بندی ظروف شکستنی کاغذ و روزنامه به مقدار خیلی زیاد است. دقت کنیم که برای ظروف آرکوپال و یا چینی نباید از روزنامه استفاده کنیم. چون احتمال دارد که جوهر نوشته‌های روزنامه روی ظروف جا بیندازد.

 

پارچه، دستمال و یا حوله

در بسته بندی ظروف شکستنی معمولاً بخشی از کارتن‌ها خالی می‌ماند. این فضاهای خالی باعث قل‌خوردن یا جابجا شدن وسایل در حین جابجایی می‌شوند. برای پر کردن این فضاهای خالی می‌توانیم از پارچه، دستمال و یا حوله استفاده کنیم.

 

 نوار چسب کاغذی و طناب

قبل از شروع چیدن ظروف داخل کارتن‌ها باید حتماً کف آن‌ها را با چسب کاغذی و طناب محکم کنیم تا در حین جابجایی ته کارتن‌ها در نرود.

 

 لیبل برای روی کارتن‌ها

حتماً با چسباندن لیبل یا زدن یک ضربدر روی جعبه‌های ظروف شکستنی، آن‌ها را مشخص کنیم و در روز اسباب کشی به نیروهای خدماتی بسپاریم که دقت بیشتری در جابجایی آن‌ها کنند.

 

نکات بسته بندی و جابجایی ظروف شکستنی

 •  ابتدا کف کارتن یک پلاستیک حباب‌دار قرار می‌دهیم. این کار باعث می‌شود در صورت وارد شدن ضربه به کف جعبه که احتمال آن زیاد است، ضربه مستقیماً با ظروف برخورد نداشته باشد.
 • بشقاب‌ها، لیوان‌ها، کاسه‌ها و… را به صورت تک‌به‌تک داخل کاغذ یا روزنامه می‌پیچیم.
 •  دقت کنیم جعبه‌هایی که تهیه می‌کنیم حتماً سالم بوده و قابلیت تحمل وزن ظروف را داشته باشند.

نکته‌ی مهمبر روی جعبه‌هایی که ظروف آن‌ها را با روزنامه بسته بندی کردیم یک یادداشت بچسبانیم که “باید شسته شود”. دلیل این موضوع این است که جوهر نوشته‌ی روزنامه‌ها حاوی مواد مضری برای سلامتی انسان است و این جوهر ممکن است جذب ظروف شود.

 • برای بسته بندی هر ظرف، آن را در گوشه‌ی کاغذ یا روزنامه قرار می‌دهیم. بعد گوشه‌های دیگر کاغذ را روی هم جمع می‌کنیم تا زمانی که ظرف به طور کامل داخل کاغذ یا روزنامه پیچیده شود. با این کار احتمال باز شدن بسته بندی را نسبت به حالتی که ظرف را در مرکز کاغذ قرار می‌دهیم کم می‌شود.
 • بشقاب‌ها و کاسه‌ها را به صورت عمودی داخل جعبه قرار می‌دهیم. توجه کنیم که هیچ وقت ظروف را به صورت افقی و روی هم داخل جعبه نگذاریم. دلیل این موضوع این است که با قرار گرفتن ظروف روی هم، خودشان به یکدیگر فشار وارد می‌کنند و در صورت وارد شدن کوچکترین ضربه یا فشار اضافی احتمال شکستن آن‌ها زیاد است.
 • لیوان‌ها و پارچ‌ها را باید به صورت ایستاده داخل جعبه قرار دهیم و با قرار دادن پارچه، حوله یا پلاستیک حباب‌دار میان آن‌ها مطمئن شویم سر جای خود ثابت شده‌اند.
 •  ظروف سنگین‌تر را کف جعبه و ظروف سبک‌تر را روی آن‌ها قرار می‌دهیم.
 • لامپ‌ها و گلدان‌ها هم باید داخل جعبه‌ی وسایل شکستنی قرار گیرند. بعد از بسته بندی کردن آن‌ها را در انتهای جعبه قرار می‌دهیم.

بسته بندی و جابجایی ظروف شکستنی

 •  بعد از پر شدن جعبه‌ها روی آن‌ها یک صحفه کارتن یا پلاستیک حباب‌دار قرار می‌دهیم.
 • جعبه‌های ظروف شکستنی را باید کف ماشین حمل بار قرار دهیم. چون در صورت قرار دادن آن‌ها در ارتفاع و روی وسایل دیگر امکان سقوط و شکستن آن‌ها زیاد است.
 • جعبه‌ها را داخل ماشین حمل بار، به وسیله‌ی وسایل بزرگ دیگر مثل کاناپه و میز در جای خود قفل کنیم. چون این جعبه‌ها باید کمترین میزان جابجایی و تکان‌خوردن را در حین حرکت ماشین داشته باشند.
 • جعبه‌های ظروف شکستنی را در یک مکان مشخص از خانه‌ی جدید قرار می‌دهیم.
 • در نهایت بهتر است بسته بندی وسایل شکستنی را روی فرش یا موکت باز کنیم. با این کار در صورت افتادن یا باز شدن ناگهانی بسته بندی، احتمال شکستن و آسیب دیدن آن‌ها کم‌تر خواهد بود.

بهتر است که بسته بندی ظروف شکستنی را به تدریج و با حوصله انجام دهیم. حتی می‌توانیم این کار را لابه‌لای بسته بندی سایر وسایل بگنجانیم. در انتها باید بدانیم کمک گرفتن از شرکت‌های اسباب کشی و نیروهای خدماتی همیشه گزینه‌ای ایمن‌تر و آسان‌تر است. با وجود این، رعایت نکاتی که گفتیم به ما کمک می‌کند تا بسته بندی و جابجایی ظروف شکستنی را خودمان به تنهایی انجام دهیم.

سوال شما درباره این مطلب