لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

اگر قبل از پایان قرارداد مجبور به تخلیه شویم، چه باید بکنیم؟

لابی > مذاکره و قرارداد > اگر قبل از پایان قرارداد مجبور به تخلیه شویم، چه باید بکنیم؟

تخلیه خانه قبل از پایان قرارداد

در دوران مستأجری روزهایی وجود دارد که همه‌چیز بر خلاف انتظار ما پیش می‌رود. مثلاً گاهی صاحب خانه قبل از پایان قرارداد خانه اش را می‌خواهد و راهی به جز تخلیه خانه وجود ندارد. این موضوع می‌تواند به هر دلیلی رخ دهد و ما باید بدانیم اگر قبل از پایان قرارداد مجبور به تخلیه شویم، قانون همراه ماست. با وجود این، درصورتی که توافق نهایی منجر به تخلیه خانه شود، نباید دست و پایمان را گم کنیم. این اتفاق شاید برای خیلی از ما ترسناک و پراسترس باشد. اما باید بدانیم دنیا به آخر نرسیده و همیشه می‌توانیم با برنامه‌ریزی و دیدی مثبت، اوضاع را تحت کنترال در بیاوریم.

از زمانی که صاحب خانه، تاریخ تخلیه را به ما اطلاع می‌دهد، باید برنامه‌ای مدون داشته باشیم. قبلاً درباره‌ی برنامه‌های بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدتِ جابه‌جایی و اسباب‌کشی حرف زده بودیم. اما این بار شاید فرصت زیادی نداشته باشیم و  مجبور شویم همه‌ی کارها را به صورت فشرده و هم‌زمان پیش ببریم.

 

اصل اول، مذاکره

اولین کاری که باید بکنیم این است که تا جای ممکن با صاحب خانه بر سر تاریخ تخلیه مذاکره کنیم. در اغلب شرایط، قانون حق ماندن تا انتهای قرارداد را به ما می‌دهد، اما زمانی پیش می‌آید که صاحب خانه پیش از پایان قرارداد خانه اش را مطالبه می‌کند و برای این کار دلایل منطقی می‌آورد و ما را راضی می‌کند. در این صورت باید بتوانیم تا جای ممکن تاریخ تخلیه را به تعویق بیندازیم تا منافع هیچ کدام از طرفین به خطر نیفتد. اگر صاحب خانه، ملک را به فرد دیگری فروخته است، می‌توانیم با مالک جدید صحبت کنیم و از او مهلت بیشتری بخواهیم.

 

اصل دوم، برنامه ریزی

زمانی که صاحب خانه قبل از پایان قرارداد خانه اش را می‌خواهد، فرصت زیادی برای برنامه‌ریزی بلندمدت نداریم. همه‌ی مواردی که در برنامه‌ریزی‌های بلند مدت، میان مدت، و کوتاه مدت اشاره کرده بودیم، می‌توانند در این روزها به کارمان بیایند. اما با این تفاوت که وقت زیادی نداریم و باید همه‌ی موارد را به صورت فشرده و هم‌زمان پیش ببریم. در این مدت می‌توانیم برای افزایش سرعت کارها، بیشتر از قبل از نیروهای خارجی مثل نیروی خدماتی، شرکت اسباب‌کشی و دوستان و آشنایانمان کمک بگیریم.

بیشتر بخوانید
شرایط فسخ قرارداد ملک چیست؟

قبل از پایان قرارداد

اصل سوم، درخواست کمک

مشورت گرفتن از آدم‌هایی که در هر کدام از زمینه‌های موردنظرمان تجربه‌ی بیشتری دارند، می‌تواند به ما در پیدا کردن خانه‌ی خوب و کم کردن نگرانی‌ها و دغدغه‌هایمان کمک کند. زمانی که از خانه‌ها بازدید می‌کنیم نکات نهفته‌ای وجود دارند که شاید به خاطر عجله و یا بی‌تجربگی آن‌ها را نمی‌بینیم. اگر آدم باتجربه‌ای سراغ نداریم بهتر است تا جای ممکن از اینترنت استفاده کنیم و جواب‌های درستی برای سؤالاتمان پیدا کنیم.

 

اصل چهارم، آماده‌سازی و حرکت

هم‌زمان با بازدید از خانه‌ها می‌توانیم مرحله‌ی بسته‌بندی وسایل را آغاز کنیم. این مرحله که یکی از وقت‌گیرترین مراحل اسباب‌کشی است، می‌تواند زمان و انرژی زیادی از ما بگیرد، اما اگر بتوانیم آن را به بخش‎های کوچک‌تر تقسیم کنیم، نه تنها نیاز به عجله کردن نداریم، بلکه دقتمان بیشتر می‌شود و می‌توانیم در خانه‌ی جدید با خیال راحت به چیدمان وسایل بپردازیم.

زمانی که صاحب خانه قبل از پایان قرارداد خانه اش را نیاز داشته باشد، با همین چند راهکار ساده می‌توانیم شرایط را مدیریت کنیم و بدون دغدغه‌هایی که مانع از حرکتمان می‌شود، با برنامه و آگاهی از خانه‌های جدید بازدید کنیم و بعد از پیدا کردن خانه‌ای مناسب به روز اسباب کشی فکر کنیم.

سوال شما درباره این مطلب