لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

چطور کاغذدیواری آسیب‌دیده را تعمیر کنیم؟

لابی > زندگی روزانه > چطور کاغذدیواری آسیب‌دیده را تعمیر کنیم؟

تعمیر کاغذ دیواری

هیچ‌کدام از ما دوست نداریم که صدمه‌ای جدی به کاغذدیواری‌های زیبای خانه‌مان وارد شود. بااین‌حال، این اتفاق اجتناب‌ناپذیر است و دیر یا زود، می‌بینیم که انواع و اقسام سوراخ‌ها یا خراش‌های بزرگ و کوچکی روی کاغذدیواری‌ها ایجاد شده‌اند و باید برای تعمیر کاغذدیواری اقدام کنیم. هر وقت هم که چنین حادثه‌ای اتفاق می‌افتد، ناخودآگاه با هر بار نگاه کردن به آن دیوار، چشممان به دنبال خراش هر چند کوچک روی کاغذدیواری می‌رود. تعمیر صدمات وارد‌شده به کاغذدیواری‌ها ممکن است بسیار چالش‌برانگیز شود، مخصوصاً اگر جنس آن‌ها از نوع چند لایه و سخت باشد. البته که هر مشکلی، راه‌حل مخصوص خودش را دارد. با اندکی مهارت و صبر، می‌توانیم کاغذدیواری‌های آسیب‌دیده را تعمیر کنیم. با این وجود، برخی خراش‌ها یا صدمات وارد‌شده به کاغذدیواری ممکن است غیرقابل تعمیر باشند. در این صورت، می‌توانیم آن‌ها را به شکلی استادانه بپوشانیم. در این مطلب، می‌خواهیم روش‌های تعمیر کاغذدیواری‌های آسیب‌دیده را بررسی کنیم.

نگران آسیب‌ها نباشیم

فراموش نکنیم که تحت هیچ شرایطی، نمی‌توانیم جلوی رخ دادن برخی حادثه‌ها را بگیریم. ممکن است جسم تیزی به کاغذدیواری برخورد کند و بخشی از آن را ببرد. جابه‌جا کردن مبلمان، کارهای روزانه یا میخ زدن به دیوار هم ممکن است منجر به آسیب دیدن کاغذدیواری‌ها شوند. حتی ممکن است سگ یا گربه‌مان بخواهد پنجه‌هایش را با کاغذدیواری تیز کند که در این صورت، بهتر است از برخی کاغذدیواری‌های مخصوص حیوانات خانگی استفاده کنیم.
بازی کودکان هم گاهی می‌تواند دلیل این آسیب‌ها باشد. زمانی که حواسمان به اطراف نیست با حرکتی ناگهانی، صدمه‌ای به کاغذدیواری وارد کنند. تمام این اتفاقات طبیعی هستند و برای اکثر آن‌ها، راه‌حلی وجود دارد. اگر هم نتوانستیم راه‌حلی پیدا کنیم، حداقل می‌توانیم با ترفندهایی، آسیب‌های وارد‌شده را بپوشانیم.

لوازم اولیه برای تعمیر آسیب‌های کاغذدیواری

هنگام خرید کاغذدیواری، همیشه بهتر است که یک یا دو رول بیشتر خریداری کنیم تا در مواقع نیاز، بتوانیم از آن‌ها استفاده کنیم. وقتی که ماده نصب کاغذدیواری آماده شود، زمان بسیار کمی برای استفاده از آن داریم و به همین خاطر، ماه‌ها یا شاید حتی سال‌ها بعد که قصد به تعمیر کاغذدیواری می کنیم، دیگر آن ماده اولیه به دردمان نخواهد خورد. می‌توانیم از چسب‌های آماده و مخصوص تعمیر که در اکثر ابزارفروشی‌ها وجود دارد، استفاده کنیم. با توجه به نوع کاغذدیواری، باید چسب مناسب آن را انتخاب کنیم. اگر می‌خواهیم کل یک بخش یا ردیف کاغذدیواری را جایگزین کنیم، بهتر است سراغ یک ماده نصب جدید برویم.
علاوه بر چسب، به پارچه‌ها و کهنه‌های بدون پرز و تمیز، قلم‌موی ساختمانی، یک غلتک رنگ و یک کاردک نیز نیاز داریم. همه این لوازم را نزدیک دیواری که نیازمند تعمیر است قرار بدهیم و مطمئن باشیم که زمان کافی برای انجام تعمیرات را داریم. نباید تحت فشار یا استرس این کار را انجام دهیم. حالا وقت آن رسیده که به سراغ انواع آسیب‌ها و روش تعمیر آن‌ها برویم:

۱. کاغذدیواری‌هایی که درزها و لبه‌های باز دارند

این نوع آسیب و صدمه چندان جدی و خطرناکی نیست، اما یکی از رایج‌ترین مشکلات ظاهری کاغذدیواری‌ها است. برای رفع آن باید چسب مخصوص کاغذدیواری و قلم‌مو داشته باشیم. اول از همه، بخشی از کاغذدیواری که در ادامه درز است را با دقت باز کنیم تا بتوانیم تمام قسمت‌های خشک زیر آن را پوشش دهیم. سپس چسب را به دیوار یا لبه کاغذدیواری کنده‌شده بچسبانیم و از یک تکه پارچه تمیز برای نصب دوباره و البته آهسته کاغذدیواری روی دیوار استفاده کنیم. اکنون با یک پارچه تمیز دیگر، چسب‌های بیرون آمده را پاک کنیم و اجازه دهیم که چسب پشت کاغذدیواری خشک شود. سپس با غلتک روی آن بکشیم تا از استحکام و نصب درست کاغذدیواری مطمئن شویم.

۲. لایه رویی آسیب دیده، اما کاغذدیواری کنده نشده است

بعضی مواقع ممکن است که فقط لایه رویی کاغذدیواری آسیب دیده باشد، اما این آسیب به حدی نبوده که باعث جدا و کنده شدن بخشی از کاغذدیواری شود. برای چسباندن لایه رویی، می‌توانیم از ماده مخصوص نصب کاغذدیواری یا چسب استفاده کنیم. البته باید این کار را با دقت و ظرافت بسیار انجام دهیم، چون لایه رویی در صورت خیس شدن، ممکن است به راحتی پاره شود.

۳. بخشی از کاغذدیواری باید جایگزین شود

اگر بخشی از کاغذدیواری به دلیل خراش‌های متعدد آسیب دیده یا در برخورد با نوعی ماده شیمیایی بوده که لکه‌های آن را نمی‌توانیم پاک کنیم، بهتر است که بخش آسیب‌دیده را با کاغذدیواری جدید عوض کنیم (شاید بد نباشد که ابتدا انواع کاغذ دیواری را بشناسیم و سپس سراغ این مرحله از انجام کار برویم).
برای انجام این کار، باید یک مداد و خط‌کش برداریم و بسته به اندازه و شکل آسیبی که وارد شده، یک فریم مستطیلی یا مربعی شکل روی دیوار تعیین کنیم. کاردک را برداریم و قسمت تعیین‌شده را جدا کنیم. اگر کاغذدیواری ما از جنس سخت است، باید این بخش را با کمی آب و صابون مرطوب کنیم. اگر هم کاغذدیواری از جنس کاغذ است، باید چند سوراخ و حفره کوچک درون بخش تعیین‌شده ایجاد کنیم تا باعث نفوذ آب به کاغذ شویم. برای کاغذدیواری‌های نخی بافته‌نشده نیز می‌توانیم کل آن بخش را به راحتی جدا کنیم.
اگر کاغذدیواری‌هایمان از نوع طرح‌دار هستند، شاید مجبور به کمی آزمون و خطا شویم. از رول کاغذدیواری، بخشی را انتخاب کنیم که طرح آن هم‌راستای بخش صدمه‌دیده باشد. بخش جایگزین را از روی رول کاغذدیواری جدا کنیم و به اندازه ۵ سانتی‌متر از هر طرف، نسبت به قسمت آسیب‌دیده در کاغذدیواری پیش رویم. اکنون باید بخش جدید و سالم را روی دیوار بگیریم و سعی کنیم که طرح آن را بخش صدمه‌دیده همسان کنیم. از کاردک برای جدا کردن بخش آسیب‌دیده استفاده کنیم.
قبل از نصب کاغذدیواری جدید، دیوار را بررسی کنیم. بعضی آسیب‌ها ممکن است عمیق‌تر باشند و به سطح یا سازه دیوار صدمه بزنند. اگر هنگام نصب کاغذدیواری از نوعی چسب فراگیر استفاده کرده‌ایم، بهتر است قبل از نصب قطعه جدید، باقی‌مانده چسب را پاک کنیم. برای این که کاغذدیواری جدید به درستی نصب شود، دیوار زیر آن باید صاف و تمیز باشد.

بیشتر بخوانید
متراژ خانه را چطور تعیین کنیم و چه معیارهایی را باید در نظر بگیریم؟

۴. یک ردیف کامل کاغذدیواری باید جایگزین شود

اگر ردیف یا نواری کامل از کاغذدیواری آسیب دیده یا کثیف است، جایگزین کردن آن با یک ردیف کاغذدیواری نو می‌تواند راه بهتری باشد. کاغذدیواری‌های بافته‌نشده برای جایگزینی کامل بسیار راحت هستند و جدا کردن آن‌ها اصلاً سخت نیست. البته دقت و احتیاط همیشه توصیه می‌شود، زیرا حتی کاغذدیواری‌های بافته‌نشده نیز ممکن است در صورت عجله و فشار ناگهانی، باعث آسیب دیدن بخش‌های کناری‌شان شوند. برای جدا کردن کاغذدیواری‌های دیگر (از جنس کاغذی یا وینیل)، باید ابتدا با ایجاد حفره‌هایی در ردیف آسیب دیده و خیس کردن آن‌ها، باعث جذب آب به کل بخش‌های کاغذدیواری شویم. سپس می‌توانیم با راحتی بیشتری آن‌ها را جدا کنیم.
موقع جدا کردن ردیف جدید کاغذدیواری از رول آن، دقت زیادی به خرج دهیم و حواسمان باشد که طرح هم‌راستای بخش آسیب‌دیده را جدا کنیم. اگر چسب کاغذدیواری را مستقیماً روی دیوار می‌زنیم، دقت کنیم که لبه‌های کاغذدیواری با بخش‌های کناری متصل باشد. بخش‌های مرطوب باقی‌مانده از چسب زیر قسمت‌های سالم را باید پاک کنیم.

برای جدا کردن جزئی و کلی کاغذدیواری چه چیزهایی را باید بدانیم؟

کاغذدیواری‌ها به محض این که روی دیواری نصب می‌شوند، در معرض نور و دیگر تأثیرات محیطی قرار می‌گیرند؛ یعنی ممکن است پس از گذشت زمان، ظاهر کلی آن‌ها عوض شود. البته که برخی کاغذدیواری‌های مقاوم در برابر نور و دیگر آثار محیطی وجود دارد، اما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که تأثیر آن‌ها هم تا ابد ماندگار باشد. بالاخره رنگ کاغذدیواری‌ها محو می‌شود و گردوخاک موجود در هوا ممکن است به ساختار آن‌ها نفوذ کند و باعث تیره شدن رنگ‌ها شود. بخش‌های جدید کاغذدیواری که نصب می‌کنیم، هنوز در معرض این تأثیرات قرار نگرفته‌اند و رنگ‌های روشن و شفافی دارند.
توجه به این نکته از این لحاظ ضروری است که صدمات واردشده به دیوار ممکن است پس از نصب کاغذدیواری جدید، حتی مشخص‌تر و آشکارتر از کاغذدیواری قدیمی باشد. بهتر است قبل از شروع پروژه تعمیر، بخش یا ردیف جدید را روی کاغذدیواری آسیب‌دیده بگیریم. اگر بین آن‌ها تفاوت خاصی متوجه نمی‌شویم، بخت با ما یار بوده و می‌توانیم فرآیند تعمیر را آغاز کنیم؛ اما اگر تفاوت بین این دو بخش بسیار زیاد است، توجه کنیم که ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا بخش جدید، شبیه به بقیه کاغذدیواری شود.

اگر تعمیر کاغذدیواری درست انجام نشد چه کنیم؟

تعمیر و ترمیم کاغذدیواری‌ ها در بعضی مواقع ممکن است به‌درستی اجرا نشوند و باعث وخیم‌تر شدن شرایط و مشکل هم بشوند! ایرادهای ظاهری کوچک، ارزش ترمیم یا جایگزینی یک ردیف کامل را ندارند. در این موارد می‌توانیم از قاب‌های تصاویر یا هر نوع وسیله تزیینی و دکوراسیون مربوط به دیوارها استفاده کنیم. آیینه هم گزینه مناسبی است.
علاوه بر لوازم تزیینی، می‌توانیم از قفسه‌ها و شلف‌های متنوعی برای پوشاندن فضای آسیب‌دیده استفاده کنیم. تعویض نحوه آرایش مبلمان هم می‌تواند راه‌حل مناسبی برای پوشاندن خراش‌ها و آسیب‌های ایجادشده در بخش‌های پایینی کاغذدیواری باشد. در نزدیکی پنجره‌ها نیز می‌توانیم از پرده‌های بلندی استفاده کنیم که علاوه بر پوشاندن صدمات واردشده، می‌تواند زیبایی اتاق را دو چندان کند و همچنین، باعث عدم نفوذ گرما به بیرون از خانه می‌شود.

سوال شما درباره این مطلب