لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

جست‌جو برای خرید یا اجاره خانه را از کجا شروع کنیم؟

لابی > بازدید و انتخاب خانه > جست‌جو برای خرید یا اجاره خانه را از کجا شروع کنیم؟

جست‌وجو برای خرید یا اجاره خانه

 

جست‌وجو برای خرید یا اجاره‌ خانه دغدغه‌ای است که همه‌ی ما حداقل یک بار آن را تجربه کرده‌ایم. اولین سؤالی که در زمان جست‌وجو برای خرید یا اجاره خانه برایمان پیش می‌آید این است که از کجا شروع کنیم؟ و چه راه‌هایی برای پیدا کردن خانه‌ی موردنظرمان وجود دارد؟ در این مطلب می‌خواهیم در مورد راه‌های موجود برای پیدا کردن خانه صحبت کنیم.

 

روش‌های جست‌وجو برای خرید یا اجاره خانه

بنگاه‌های معاملات املاک

از آن جا که در گذشته تنها روش برای خرید خانه بنگاه‌ها بوده‌اند، اولین راهی که به ذهن بیشتر ما می‌رسد مراجعه به بنگاه‌های معاملات املاک است. با وجود روش‌های دیگری که امروزه به وجود آمده‌اند، هنوز هم بیشتر ما مراجعه به بنگاه‌های املاک را به روش‌های دیگر ترجیح می‌دهیم، چون تصور می‌کنیم که این روش امن‌تر و دقیق‌تر از سایر روش‌هاست.

مراجعه به بنگاه‌های معاملات املاک مزیت‌ها و معایب خودش را دارد. از جمله مزیت‌های آن، این است که طرف حساب ما شخص مشاور املاک است و بر همین اساس با اطمینان بیشتری بر سر میز معامله می‌نشینیم. به خصوص اگر از قبل کمی آشنایی هم با مشاور املاک داشته باشیم. علاوه بر این یک مشاور املاک جزئیات اطلاعات یک محله را به خوبی می‌داند و می‌تواند راهنمای مناسبی برای انتخاب ما باشد. در کنار همه‌ی این‌ها مشاور املاک به عنوان یک واسطه بخش زیادی از دردسرهای ما را در زمان قرارداد کم می‌کند.

عیب بزرگ مشاورین املاک محدود بودن اطلاعات و آگهی‌هایشان به یک محله‌ی خاص است. در حقیقت ما این امکان را نداریم که آگهی‌های مختلف از محله‌های متفاوت را یک جا کنار هم ببینیم و تصمیم بگیریم. البته دقت کنیم که در صورت عدم شناخت درست از مشاورین املاک هم ممکن است دچار مشکل شویم و به قول معروف سرمان کلاه برود!

 

استفاده از ایران فایل و روزنامه همشهری

جست‌جو برای خرید یا اجاره خانهروش محبوب بسیاری از پدربزرگ‌ها استفاده از بخش نیازمندی‌های ملک در روزنامه همشهری است. البته این روش امروزه کمتر استفاده می‌شود چون هم دسترسی به آن کمی سخت است و هم این که اطلاعات املاک جزئیات کمی دارند و دقیق نیستند. استفاده از ایران فایل هم روش محبوب مشاورین املاک است و بسیاری از آن‌ها آگهی‌های خود را به کمک این سایت پیدا می‌کنند.

بیشتر بخوانید
چطور در دام هزینه های نهفته خرید یا اجاره خانه نیفتیم؟

 

پرسش از اقوام، دوستان و همسایگان

روش کمتر معمولی که خیلی وقت‌ها نتایج آن بهتر از سایر روش‌هاست، جست‌وجو برای خرید یا اجاره خانه از طریق پرسش از آشنایان است. به خصوص افرادی که در محله‌ی موردنظرمان زندگی می‌کنند و خانه‌اشان در منطقه‌ایست که گزینه‌های زیادی برای خرید و اجاره وجود دارد. در استفاده از این روش بهتر است به سراغ افرادی که به آن‌ها اعتماد داریم برویم و حتماً بعد از انتخاب ملک مورد نظر نکات امنیتی و حقوقی آن را بررسی کنیم. یادمان باشد که هیچوقت بدون بررسی و صرفاً بر اساس اعتماد به فرد واسطه وارد معامله نشویم و همه‌ی جوانب را به خوبی بسنجیم.

 

سایت‌ها و اپلیکیشن‌های معاملات املاک

روش متداول‌تر و بهتری که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است، جست‌وجو برای خرید یا اجاره خانه در سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی است که جزئیاتی از خانه را مشخص می کنند بنحوی که معیار سنجش تنها محله و قیمت نباشد. در این سایت‌ها آگهی خانه‌های مختلف وجود دارد و ما می‌توانیم به راحتی گزینه‌ی موردنظرمان را در میان آن‌ها پیدا کنیم. مثلاً اگر به دنبال خانه‌ای در محله‌ی سعادت آباد تهران هستیم می ‌توانیم نام محله را در سایت‌ها یا اپلیکیشن‌های مربوطه جست‌وجو کرده و خانه‌ی موردنظرمان را بر اساس تعداد اتاق، متراژ و سایر جزئیات با تصاویر مناسب پیدا کنیم.

مزیت‌های این روش سرعت بالای جست‌وجو، و امکان دسترسی به آگهی‌ خانه‌های مختلف در محله‌های متفاوت یک جا و در کنار هم است. علاوه بر این با استفاده از این روش در وقتمان صرفه‌جویی می‌کنیم و از بازدیدهای زیاد و بی نتیجه راحت می‌شویم.

مشکل این روش این است که اعتماد کردن به آن برای بسیاری از ما دشوار است. دلیل آن این است که بیشتر سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها تضمینی برای حقیقی بودن اطلاعات خود ارائه نمی‌دهند. البته در صورتی که این سایت‌ها و اپلیکیشن‌ ساختار مناسبی برای تضمین اطلاعات خود ایجاد کنند، این مشکل حل می‌شود و جای نگرانی وجود ندارد.

سوال شما درباره این مطلب