لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

خرید کولرگازی: به چه عواملی در هنگام انتخاب سیستم سرمایشی دقت کنیم؟

لابی > بازدید و انتخاب خانه > خرید کولرگازی: به چه عواملی در هنگام انتخاب سیستم سرمایشی دقت کنیم؟

خرید کولرگازی

زمانی که قصد داریم برای خرید کولرگازی اقدام کنیم، احتمالاً به اصطلاحاتی بر می‌خوریم که هیچ اطلاعاتی از آن نداریم مانند BTU. این کلمه نه تنها در توضیحات محصول بلکه در نام بسیاری از محصولات هم دیده می‌شود. مشخص است که برای مطلع شدن از عملکرد خنک‌کننده به نحوه محاسبه این عدد نیاز داریم اما معمولاً نمی‌دانیم که چه معنایی دارد و اهمیت آن در خرید کولرهای گازی چقدر است؟

یکای بریتانیایی حرارت در خرید کولرگازی و سیستم تهویه هوا چیست و به چه معناست؟

این عبارت، مخفف عبارت یکای بریتانیایی حرارت است؛ واحدی که از آن برای اندازه‌گیری انرژی گرمایی (حرارت) در دستگاه‌های تصفیه هوا استفاده می‌شود. یک BTU درواقع انرژی لازم برای رساندن دمای یک پوند آب به یک درجه فارنهایت در سطح دریاست.

وقتی این واژه را در توضیحات سیستم‌های سرمایشی یا گرمایشی به کار می‌بریم، منظورمان میزانی است که آن سیستم به ازای هرساعت، هوا وارد یا از آن خارج می‌کند.

احتمالاً این تعریف برایمان هیچ معنایی نمی‌دهد، مگر اینکه در بخش تولید یا فروش ذخایر گرمایشی و سرمایشی کار کنیم اما حقیقت این است باید از آن سر در بیاوریم زیرا برای خرید کولرگازی به دانستن آن احتیاج داریم.

هر چیز خوبی زیادش خوب نیست

اینکه عدد یکای حرارت بیشتر باشد همیشه به این معنا نیست که سیستم عملکرد بهتری دارد. اگر سطح این یکا در سیستم خنک‌کننده‌مان از حد لازم بیشتر باشد، خیلی سریع محیط را خنک می‌کند و از روی دور خارج می‌شود، سپس برای اینکه دما را در حالت دلخواهمان نگه دارد بعد از مدت کوتاهی دوباره روی دور می‌افتد. وقتی سیستم نامنظم کار کند و مدام قطع و وصل شود، کمپرسور دستگاه خیلی زود فرسوده می‌شود و از کار می‌افتد. پس اگر پشت سر هم و بیش از حد کار کند احتمالاً عمر سیستم هم کم می‌شود. بنابراین در هنگام خرید کولرگازی باید عددی متناسب داشته باشید تا عملکرد سیستم با مشکل مواجه نشود.

اگر کم باشد هم خیلی دیر عمل می‌کند

اگر یکای حرارت از حد مورد نیاز کمتر باشد، سیستم نتیجه به شما مطلوبی نمی‌دهد و نمی‌تواند از میزان حرارت محیط کم کند. وقتی میزان گرما از توان خنک‌کنندگی سیستم بیشتر باشد، سیستم تهویه نمی‌تواند از پس آن بر بیاید، مدام کار می‌کند و هیچ‌وقت محیط را به دمایی که تنظیم کرده‌اید نمی‌رساند؛ بماند که از عمر دستگاه هم کم می‌شود.

بیشتر بخوانید
خانه ارزان‌قیمت ؛ پیشنهادهایی برای خرید خانه یا آپارتمان در تهران

به همین خاطر قبل از خرید کولرگازی باید به عددهای داخل توضیحات دفترچه آن توجه کنیم و ببینیم این خنک‌کننده برای چه مساحتی توصیه شده‌است. همچنین باید مساحت مکانی که خنک‌کننده را در آن می‌گذاریم هم دقیقاً بدانیم تا این دو را با هم تطابق دهیم.

برای خرید کولرگازی مناسب مساحت خانه‌مان چه عددی را باید در نظر بگیریم؟

برای اینکه بفهمیم دستگاه چه میزان یکای حرارتی باید تولید کند تا محیط موردنظرمان خوب خنک شود، توصیه می‌کنیم این نکات را در نظر بگیرید:

وقتی می‌خواهیم طبقه دوم ساختمانی را خنک کنیم که معمولاً از طبقه همکف گرم‌تر است یا اگر قصد داریم محیطی را خنک کنیم که در معرض نور مستقیم خورشید است (مثل اتاق‌هایی که پنجره‌های بزرگی دارند)، باید ده درصد به عدد پیشنهادی درج شده روی محصول اضافه کنیم. با اضافه کردن این ده درصد، عددی که به دست می‌آید به انرژی لازم برای خنک کردن محیط موردنظرمان نزدیک‌تر است. این کار به خاطر گرمای محیطی است که به مکان اضافه شده‌ است. پس با محاسبه این میزان احتمالاً باید خنک‌کننده‌ای را بخریم که یک درجه قدرتمندتر باشد.

برعکس اگر محیط موردنظرمان نورگیر نباشد و در سایه قرار دارد، باید ده درصد از یکای حرارت پیشنهادی کم کنیم. البته شاید این کار همیشه درست نباشد زیرا بعضی اوقات میخواهیم که محیط خنک تری داشته باشیم بنابراین بهتر است این عدد در کولرمان بیشتر باشد تا اینکه کم باشد.

اگر تعداد افرادی که معمولاً در محیط هستند از دو نفر بیشتر است، باید به ازای هر نفر تقریباً ۶۰۰ یکای حرارتی اضافه کنیم.

اگر می‌خواهیم خنک‌کننده را در آشپزخانه یا هر کجای دیگری بگذاریم که ممکن است لوازم خانه گرمای بیشتری در آن قسمت تولید کنند، باید به قدرت خنک‌کنندگی پبشنهادشده ۴۰۰۰ تا اضافه کنیم.

در پایان، باید ببینیم محیطمان باز است یا بسته؛ عددهایی که ما برای خرید کولرگازی پیشنهاد کردیم براساس مساحت محیط‌های بسته در نظر گرفته شده‌اند. پس اگر اتاقمان در ندارد و به محیط دیگری متصل است، باید مساحت محیط دوم را هم در نظر بگیریم. مثلاً اگر می‌خواهیم یک آشپزخانه اوپن را خنک کنیم که به پذیرایی راه دارد، باید مساحت آشپزخانه را با مساحت پذیرایی جمع بزنیم و عدد حاصل را برای یکای حرارتی در نظر بگیریم؛ طوری که انگار این دو محیط یک مکان واحد را تشکیل می‌دهند.

 

منبع: compactappliance

سوال شما درباره این مطلب