لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

مهم‌ترین قوانین آپارتمان نشینی کدام موارد هستند؟

بلاگ آدرس > زندگی روزانه > مهم‌ترین قوانین آپارتمان نشینی کدام موارد هستند؟

قوانین آپارتمان نشینی

قوانین آپارتمان نشینی حقوق و وظایفی هستند که برای آپارتمان‌نشین‌ها تعیین شده‌اند. با اینکه اکثر ما آپارتمان‌نشین هستیم، معمولاً اطلاعات مبهمی از قوانین آپارتمان نشینی داریم و حقوق و وظایفمان را بر اساس حدس و گمان مشخص می‌کنیم.

اما خوب است بدانیم آگاهی نسبت به این قوانین به افزایش فرهنگ آپارتمان نشینی و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز کمک بسیاری می‌کند. در واقع گاهی عدم آگاهی ما نسبت به قوانین آپارتمان نشینی موجب آزردگی خاطر و تنش‌هایی می‌شود که در صورت اطلاع کافی از این قوانین، قابل‌پیش‌گیری هستند.

 

قوانین آپارتمان نشینی مهم و کاربردی

 

سروصدا در آپارتمان

طبق قانون تملک آپارتمان‌ها، ایجاد سر و صدای آزاردهنده و مخل آرامش، از ساعت ۱ تا ۴ بعدازظهر و ۹ شب تا ۹ صبح روز بعد ممنوع است. صدای رادیو، تلویزیون و دیگر وسایل پخش موسیقی هم در این ساعت‌ها تنها باید در محدوده‌ی خانه قابل‌شنیدن باشد. سروصدای مهمانی در حد متعارف، در روزهای آخر هفته تا ساعت ۲۴ و در دیگر روزهای هفته تا ساعت ۲۳ مجاز است. کارهایی مانند تعمیرات ساختمانی که سروصدای آزاردهنده‌ای ایجاد می‌کنند، باید با هماهنگی مدیریت ساختمان انجام شوند. برای این کارها فقط بین ساعت ۸:۳۰ تا ۱۳:۳۰ و ۱۵:۳۰ تا ۱۸:۳۰ وقت داریم، آن هم در روزهای غیرتعطیل! بازی و سر و صدای بچه‌هایمان در محوطه‌ی مجتمع، فقط در ساعاتی که گفتیم و در محل‌های مشخص مجاز است.

شاید گفتن این نکته خالی از لطف نباشد که در قانون آپارتمان نشینی به سروصدای پا روی کف‌پوش هم توجه شده است. اگر کف آپارتمان ما پارکت چوبی یا کفپوش‌های پلاستیکی است، نباید آن‌ها را با پوشش‌هایی مثل سنگ یا سرامیک که صدا را تشدید می‌کنند، تعویض کنیم. در صورتی که کف آپارتمان ما سنگ، سرامیک یا چوب باشد و راه رفتن و کشیدن اجسام روی آن صداهای آزاردهنده ایجاد کند، خوب است کف خانه را با قالی یا موکت بپوشانیم.

اگر در خانه کودک خردسال داریم، خوب است بدانیم که سر و صدا و دویدن‌های او خیلی بیش از آن چه تصور می‌کنیم موجب آزردگی همسایگانمان می‌شود. بنابراین خوب است به فکر باشیم و با تغییر دادن کف‌پوش و استفاده از انواع عایق‌ها، موجبات آسایش همسایگان را هم فراهم کنیم.

 

 

تعمیرات آپارتمان

تعمیرات و تغییرات داخلی و خارجی که موجب صدمه به اسکلت ساختمان شوند به هیچ وجه مجاز نیستند. ما به عنوان ساکنان واحد آپارتمانی، مسئول جبران خسارت واردشده به خاطر گرفتگی لوله‌های فاضلاب و دیگر موارد این‌چنینی هستیم. سایر تعمیرات و تغییرات داخلی آپارتمان‌ها و بخش‌های اختصاصی مانند انبار را می‌توانیم با اجازه‌ی کتبی مالک و تأیید مدیریت ساختمان و در حد متعارف انجام دهیم.

قوانین آپارتمان نشینی
هرگونه تغییر در نما، در ورودی یا بالکن‌های اختصاصی ممنوع است، مگر این‌که با توافق اکثریت ساکنان آپارتمان صورت بگیرد.

 

وسایل نقلیه

وسایل نقلیه‌ی ساکنین فقط باید در جای مخصوص و پارکینگ قرار بگیرند. قرار دادن وسایلی مانند دوچرخه و کالسکه‌ی بچه در فضای عمومی مجتمع ممنوع است.

 

عبور و مرور

اگر مجتمع مسکونی ما نگهبان ندارد، در ورودی باید سر ساعت ۲۲ قفل شود و کلید آن را فقط ساکنان آپارتمان داشته باشند.

 

بهداشت آپارتمان

ما باید در حفظ نظافت آپارتمان تلاش کنیم. ریختن آشغال در محوطه و فضاهای عمومی خلاف قانون است. همچنین باید به این نکته توجه کنیم که استعمال دخانیات در مکان‌های مشترک مثل آسانسور و راهروها ممنوع است.

این‌ها بخشی از قوانین آپارتمان نشینی هستند که در زندگی روزمره‌ی ما کاربرد بسیاری دارند. برای اطلاع از موارد جزئی قوانین آپارتمان نشینی می‌توانیم قانون تملک آپارتمان‌ها را مطالعه کنیم تا از همه‌ی حقوق و وظایفمان به عنوان ساکنان آپارتمان مطلع شویم.

 

سوال شما درباره این مطلب