لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

چطور بفهمیم خانه‌مان چند متر است؟

بلاگ آدرس > زندگی روزانه > چطور بفهمیم خانه‌مان چند متر است؟

اندازه گیری با متر

یکی از کارهای پیچیده و گیج‌کننده مربوط به خانه، دست یافتن به اندازه واقعی محیط و محاسبه متراژ آن است. در واقع هیچ استاندارد رایجی برای اندازه گرفتن ابعاد یک واحد مسکونی وجود ندارد و به نظر می‌رسد هر کس روش مخصوص به خودش را داشته باشد. با این وجود، نباید فراموش کنیم که ابعاد حقیقی یک خانه یکی از مهم‌ترین عوامل مرتبط با ارزش آن است و چه در حال فروش خانه‌مان باشیم چه به دنبال یک واحد استیجاری، در هر صورت باید اندازه واقعی خانه مدنظر خود را بدانیم تا بتوانیم به ارزش واقعی آن پی ببریم. راه‌های ساده‌ای برای این کار وجود دارد و قصد داریم در این مطلب، یکی از ساده‌ترین روش‌ها را برای اندازه‌گیری خانه بر اساس مترمربع بررسی کنیم.

برای خیلی از ما، اندازه کف محیطی که بخش اعظم خانه در آن قرار دارد، میزان مترمربع آن محسوب می‌شود. البته چنین پیش‌فرضی ممکن است غلط باشد و به همین خاطر، بهتر است از اندازه واقعی آن مطمئن شویم. در ابتدا، طرحی ساده از نقشه خانه روی یک برگ کاغذ بکشیم. فراموش نکنیم که باید نقشه هر طبقه را به صورت جداگانه بکشیم. بخش‌های ناتمام خانه، پاسیو‌ها، پله‌های خارجی و سرسراها و ورودی‌های خانه را نباید حساب کنیم.

سپس باید نقشه‌هایی که کشیده‌ایم را به مستطیل‌های قابل اندازه‌گیری تقسیم کنیم. هر چقدر که بتوانیم مستطیل‌های بیشتری از طرح خانه دربیاوریم، اندازه‌گیری نهایی نیز دقیق‌تر خواهد شد. در قدم بعدی باید طول و عرض هر مستطیل را حساب کنیم. با استفاده از ضرب طول و عرض هر مستطیل در خانه، محیط آن را به دست بیاوریم و عدد به دست آمده را روی همان بخش در کاغذ بنویسیم. در نهایت، مترمربع هر مستطیل را جمع کنیم تا اندازه دقیق خانه را به دست بیاوریم.

چه مواردی را در اندازه‌گیری قرار دهیم و چه مواردی را رها کنیم؟

البته اندازه‌گیری دقیق خانه به همین سادگی هم نیست. به عنوان مثال، فضای گاراژ در مترمربع نهایی خانه حساب نمی‌شود و در بسیاری از استانداردهای جهانی، زیرزمین‌ها هم در این اندازه‌گیری قرار ندارند. با این حال، اگر خانه ما زیرزمین مشخصی دارد، برای اطلاعات بیشتر خودمان بهتر است که اندازه آن را هم داشته باشیم. اگر خانه ما فضای زیرشیروانی دارد و اندازه آن حداقل ۲.۱ متر است، باید آن را در اندازه‌گیری نهایی خانه حساب کنیم. این قانون در واقع برای تمام اتاق‌ها و محیط‌های خانه صدق می‌کند.

به عنوان مثال، فرض کنیم که یک خانه دو طبقه با ۱۴۰ مترمربع در طبقه اول و ۹۲ مترمربع در طبقه دوم داریم. این خانه همچنین، یک اتاق زیرشیروانی ۷۴ مترمربعی هم دارد. علاوه بر این‌ها، خانه ما که قصد فروش آن را هم داریم، یک زیرزمین ناتمام ۹۲ مترمربعی و همچنین، یک پارکینگ ۵۵ مترمربعی دارد. با این حال، اگر خانه‌مان را به عنوان یک خانه با محیط ۴۵۵ مترمربع به فروش بگذاریم، باعث سردرگمی و ارائه اطلاعات اشتباه به مشتریان خود می‌شویم. در واقع بهتر است بگوییم که فضای اصلی خانه ۳۰۶ متر مربع است و سپس، اطلاعات مربوط به زیرزمین و پارکینگ را هم وارد کنیم.

مغایرت‌های اندازه‌گیری

از آن‌جایی که ابعاد یک خانه نقش بسیار مهمی در تعیین ارزش واقعی آن ملک دارند، بهتر است که توجه زیادی روی این موضوع کنیم که اندازه‌گیری خانه موردپسند ما چقدر واقعی بوده است. بعضی از خریداران ممکن است زیرزمین‌های ناتمام خود را به عنوان بخشی از ابعاد نهایی خانه عنوان کنند که کار غلطی است. بعضی هم ممکن است اندازه خانه را بر اساس دیوارهای خارجی خانه به دست بیاورند که باز هم ممکن است به یک اندازه‌گیری نادرست و بی‌دقت منجر شود.

اگر ادعا کنیم که خانه ۷۵ متری داریم، اما یک ارزیاب خانه آن را در واقع ۷۲ مترمربع اعلام کند، ممکن است باعث از بین رفتن ارزش خانه و همچنین، اعتبار خودمان شویم. هنگام خرید خانه نیز باید تحقیقات لازم را انجام بدهیم و مطمئن شویم که آمار درستی از اندازه و ابعاد خانه به ما ارائه شده است تا بتوانیم با خیال راحت، هزینه خرید خانه موردعلاقه‌مان را پرداخت کنیم. فرقی نمی‌کند که در حال فروش خانه‌مان هستیم یا می‌خواهیم خانه جدیدی بخریم، در هر صورت و همیشه باید صادق باشیم و از طرف مقابلمان هم صداقت بخواهیم.

سوال شما درباره این مطلب