لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

مزایا و معایب رنگ آمیزی و کاغذدیواری خانه چیست؟

لابی > زندگی روزانه > مزایا و معایب رنگ آمیزی و کاغذدیواری خانه چیست؟

انتخاب بین رنگ آمیزی و کاغذ دیواری برای خانه یکی از دغدغه‌های همیشگی بیشتر ماست. چه زمانی که خانه‌ی نو خریده‌ایم و قصد طراحی فضاهای مختلف آن را داریم، و چه زمانی که صرفاً برای ایجاد تنوع تصمیم می‌گیریم تغییراتی در خانه ایجاد کنیم. در این مطلب قصد داریم مزایا و معایب رنگ آمیزی و کاغذ دیواری خانه را بررسی کنیم تا بتوانیم انتخابی مناسب خانه‌مان انجام دهیم.

 

مقایسه‌ی هزینه‌ی رنگ آمیزی و کاغذ دیواری

قیمت رنگ آمیزی خانه بستگی به متراژ خانه و میزان خرابی زیرکار آن دارد (یعنی هرچقدر زیرکار به بتونه‌کشی بیشتری احتیاج داشته باشد قیمت رنگ آمیزی افزایش می‌یابد). اما در حال حاضر به طور حدودی، قیمت هر متر مربع نقاشی ساختمان بین ۱۵ تا ۲۵ هزارتومان است.

برای محاسبه‌ی کل حجم کار نقاشی دیوارها و کف خانه باید متراژ خانه را در عدد ۳ ضرب کنیم. یعنی اگر متراژ خانه‌ی ما ۱۰۰ متر است حجم کار نقاشی آن ۳۰۰ متر خواهد بود.

با ضرب کردن این عدد در قیمت هر متر رنگ آمیزی خانه، هزینه‌ی نقاشی کل خانه به دست می‌آید که برابر ۴,۵۰۰,۰۰۰ می‌شود. اگر بخواهیم برای همین خانه از کاغذ دیواری استفاده کنیم تقریباً ۱۰ رول کاغذدیواری ۱۶٫۵ متری لازم داریم. قیمت کاغذ دیواری‌ها متفاوت است و بستگی به سلیقه و بودجه‌ی ما دارد. بنابراین هزینه‌ی کاغذ دیواری تا حد زیادی به خودمان وابسته است.

 

کدام یک تنوع بیشتری دارد؟

قطعاً با استفاده از کاغذ دیواری می‌توانیم تنوع بسیار بیشتری در ظاهر خانه‌مان داشته باشیم. کاغذ دیواری‌ها در انواع و اقسام رنگ‌ها و طرح‌ها در بازار موجودند و دست ما برای انتخابی مطابق سلیقه‌مان باز است. رنگ آمیزی خانه تنوع کاغذدیواری را ندارد و یک نقاش هرچقدر هم که متبحر باشد نمی‌تواند هر نقشی که ما بخواهیم روی دیوارها پیاده کند.

 

کدام یک زمان کمتری لازم دارد؟

شاید مهم‌ترین تفاوت بین رنگ آمیزی و کاغذ دیواری خانه سرعت اجرای آن‌ها باشد. ما برای نقاشی کردن خانه‌مان به زمانی بین ۲تا۴ هفته نیاز داریم. در طول این مدت بخش زیادی از اسباب و اثاثیه‌مان را باید در گوشه‌ای انبار کنیم که این کار در آپارتمان‌های کوچک بسیار سخت است. اما کاغذ دیواری نهایتاً دو تا سه روز وقت از ما می‌گیرد و نیازی هم به انبار کردن وسایل، پوشاندن و بسته بندی کردن آن‌ها نیست.

بیشتر بخوانید
دیوار شاخص چه دیواری است و چطور آنرا کاغذدیواری کنیم؟

 

شلوغی و کثیف‌شدن خانه

یک عیب بزرگ رنگ آمیزی خانه در مقایسه با کاغذدیواری، شلوغ شدن خانه به خاطر زیاد بودن وسایل رنگ آمیزی، و کثیف شدن قسمت‌های مختلف است. کاغذ دیواری وسایل زیادی لازم ندارد و خیلی کمتر از نقاشی باعث کثیف شدن خانه می‌شود.‌‎

 

آیا کاغذدیواری هم قابلیت شست‌وشو دارد؟

اگر نگرانیمان در مورد قابلیت شست‌وشوی دیوارهاست، باید بدانیم که امکان شست‌وشو، هم در رنگ آمیزی و هم در کاغذ دیواری وجود دارد. اما نکته‌ی مهم اینجاست که در مورد رنگ آمیزی باید به نوع رنگ دقت کنیم. بهتر است از رنگ‌های روغنی استفاده کنیم تا قابلیت شست‌وشو داشته باشند. در مورد کاغذدیواری باید از فروشنده بخواهیم تا از کاغذدیواری‌های قابل شست‌وشو استفاده کند.

 

کدام یک برای خانه‌های کم‌نور یا کوچک مناسب‌تر است؟

اگر خانه‌مان کوچک یا تاریک است، رنگ آمیزی انتخاب بهتری است. چون بازتاب نور از سطوح نقاشی شده خیلی بیشتر از کاغذدیواری است. بنابراین با استفاده از رنگ آمیزی خانه‌مان روشن‌تر و دلبازتر دیده می‌شود.

 

کدام یک آسیب کمتری به دیوارها می‌زند؟

با وجود همه‌ی مزیت‌های کاغذ دیواری، باید بدانیم که بعد از کندن آن آسیب زیادی به دیوارها وارد می‌شود. اگر زمانی دیگر نخواهیم از کاغذ دیواری استفاده کنیم، هزینه‌ی ترمیم دیوار برای انجام رنگ آمیزی بیشتر خواهد شد. در حالی که رنگ آمیزی هیچ آسیب خاصی به دیوارها وارد نخواهد کرد.

 

پوشاندن ترک‌های دیوار

بسیاری از ما در خانه با مشکل نشست دیوارهای ساختمان و یا ترک‌های اطراف پنجره روبه‌روییم. در بعضی موارد نقاشی ترک‌ها را نمی‌پوشاند، و گاهی به فاصله‌ی چند ماه بعد از نقاشی مجدد ساختمان، دوباره ترک‌ها را مشاهده می‌کنیم. در این موارد کاغذ دیواری گزینه‌ی بهتری است و عیوب و ترک‌های دیوارها را به خوبی پوشش خواهد داد.

برای انتخاب بین رنگ آمیزی و کاغذ دیواری بهتر است ویژگی‌های خانه‌مان را در نظر بگیریم و بعد با توجه به سلیقه، بودجه‌ و این که شرایط زندگیمان با کدام یک تناسب بیشتری دارد تصمیم بگیریم.

سوال شما درباره این مطلب