لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

نظافت‌کاری‌های فراموش‌شده کدامند و چطور آنها را تمیز کنیم؟

بلاگ آدرس > زندگی روزانه > نظافت‌کاری‌های فراموش‌شده کدامند و چطور آنها را تمیز کنیم؟

نظافت کاری فراموش شده

همه ما سعی می‌کنیم تا جایی که امکان دارد، خانه و فضای درون آن را تمیز و مرتب نگه داریم. البته که اکثر این کارها، شامل فضاها و وسایلی می‌شوند که جلوی چشم ما هستند و به همین خاطر، ممکن است نظافت برخی چیزهایی را که در دیدمان نیستند فراموش کنیم. در این مطلب، قصد داریم نگاهی بیندازیم به برخی نظافت‌کاری‌های فراموش‌شده و ببینیم که بهترین روش برای انجام آن‌ها چیست.

۱. اتو را تمیز کنیم

شاید همه ما ندانیم که سطح صاف اتو ممکن است گرد و خاک و کثیفی را به خود جذب کند. وقتی که از قابلیت بخار اتو استفاده می‌کنیم، احتمال روی دادن چنین اتفاقی چندین برابر می‌شود. برای نظافت سطح اتو، باید از سرکه و جوش شیرین استفاده کنیم. یک پارچه خشک را به مدت پنج دقیقه در سرکه قرار دهیم. سپس روی همان پارچه یا حوله، جوش شیرین پخش کنیم و آن را روی سطح اتو بکشیم تا کثیفی روی آن از بین برود.

۲. سری دوش حمام را جدا کنیم

ممکن است هنگام نظافت حمام، دوش را با یک دستمال کشیدن ساده تمیز کنیم، اما کثیفی و باکتری‌های آن از بین نخواهند رفت. یک راه بسیار ساده برای نظافت سری دوش حمام، این است که یک پاکت پر از سرکه سفید را برای چند ساعت روی آن بیاویزیم. سپس روی حمام آب بکشیم. در این صورت، تمام چرک و کثیفی درون آن نیز از بین خواهد رفت.

۳. داخل اجاق گاز را ضدعفونی کنیم

نظافت داخل اجاق گاز بسیار مهم است و متاسفانه کاری است که شاید خیلی از ما انجام ندهیم. فراموش نکنیم که برخی اجاق گازها، ممکن است گازهای سمی را پخش کنند. برای نظافت کامل داخل اجاق گاز، باید محلول خاصی درست کنیم. این محلول از صابون، جوش شیرین، سرکه و آبلیمو تشکیل شده است. با استفاده از یک دستمال، فضای داخل اجاق گاز را با این محلول دستمال بکشیم و بگذاریم که برای چند ساعت، درون آن باقی بماند. پس از گذشتن چند ساعت، یک دستمال خشک و تمیز برداریم و دوباره داخل اجاق را دستمال بکشیم. اجاق گاز ما اکنون تمیز و بدون هیچ بو یا گاز سمی است.

۴. پنکه‌های سقفی را گردگیری کنیم

در صورت عدم گردگیری پنکه‌های سقفی، ممکن است با هر بار روشن کردن آن با حجم زیادی گرد و خاک مواجه شویم. برای نظافت آن‌ها، از داخل روبالشی برای تمیز کردن هر پره پنکه استفاده کنیم. در این حالت، گرد و خاک درون روبالشی باقی می‌ماند و می‌توانیم پس از اتمام کار، آن را درون کیسه زباله یا ظرف آشغال‌ها خالی کنیم. ممکن است برای دسترسی راحت‌تر به پنکه سقفی، مجبور به استفاده از یک نردبان شویم که در این صورت، حتماً باید یک نفر دیگر هم برای نگه داشتن نردبان و حفظ تعادل آن حضور داشته باشد.

۵. داخل ماشین لباسشویی را تمیز کنیم

ماشین‌های لباسشویی همانند بقیه لوازم خانگی، کثیفی و آلودگی زیادی را به خود جذب می‌کنند. البته برای نظافت آن، لازم نیست که خودمان دست به کار شویم. بهترین روش این است که داخل آن را پر از آب داغ کنیم و طولانی‌ترین برنامه ماشین برای شست و شو را انتخاب کنیم. هم‌زمان با پر شدن ماشین، چهار لیوان مایع سفید‌کننده به آن اضافه کنیم. اجازه بدهیم که ماشین یک ساعت در این وضعیت بماند و سپس، برنامه شست و شو را کامل کنیم. قدم بعدی این است که همین فرآیند را دوباره تکرار کنیم، اما این بار به جای مایع سفیدکننده، از سرکه استفاده کنیم. اگر پس از انجام این فرآیند لکه‌ای روی دیواره ماشین باقی مانده است، می‌توانیم از یک دستمال آغشته در سرکه برای از بین بردن این لکه‌ها استفاده کنیم. ترکیب سرکه و مایع تمیزکننده علاوه بر نظافت داخل ماشین، داخل شلنگ‌های آب متصل به آن را هم تمیز می‌کنند.

۶. جرم‌گیری کتری را  در نظافت‌ خانه انجام دهیم

وقتی صحبت از نظافت کتری می‌شود، باید به یاد داشته باشیم که سابیدن آن هرگز روش درستی نیست. با سابیدن، فضای رشد بهتری برای سنگ آهک یا کربنات کلسیمی که درون کتری جمع می‌شود، ایجاد می‌کنیم. پس برای از بین بردن آن‌ها به یک محلول شیمیایی نیاز داریم. نیمی از کتری را با آب و نیم دیگر را با سرکه پر کنیم. سپس اجازه بدهیم که این محلول، درون کتری جوش بیاید و پس از به نقطه جوش رسیدن، کتری را خاموش کنیم و اجازه دهیم که باقی‌مانده محلول بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آن باقی بماند. سپس درون کتری را چندین بار آب بکشیم تا بتوانیم دوباره از آن استفاده کنیم.

۷. کاشی‌ها را تمیز کنیم

بر خلاف کتری‌ها، سابیدن کاشی‌ها کار بسیار مناسبی است و آن‌ها را درخشان نشان می‌دهد. فضای مرطوب آشپزخانه و سرویس‌های دست‌شویی باعث می‌شود که فضای مناسبی برای رشد قارچ و انگل بین کاشی‌ها فراهم شود. برای تمیزکاری کاشی‌ها و نظافت سرویس بهداشتی نیز باید یک محلول مخصوص درست کنیم. سه چهارم لیوان جوش شیرین، یک چهارم هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) و یک قاشق غذاخوری صابون مایع درون یک ظرف بریزیم. جوش‌شیرین یک صیقل‌دهنده مناسب برای بین کاشی‌ها محسوب می‌شود. آب اکسیژنه نیز پس از ترکیب با جوش‌شیرین، کمک می‌کند که یون‌های سفیدکننده اکسیژن آزاد شوند. صابون مایع هم برای از بین بردن چربی‌ها و گرد و خاک بین کاشی‌ها بسیار مناسب است.

۸. نظافت دیوارها را انجام دهیم

دیوارهای تمیز و براق، یک راه بسیار ساده برای بهبود ظاهر کلی خانه‌مان است. نظافت آن‌ها نیز بسیار راحت است و فقط به یک تی با سری میکروفیبر و سطل پر از ترکیب آب گرم و صابون نیاز داریم. قبل از نظافت کل دیوار، این ترکیب را روی بخش کوچکی امتحان کنیم تا از صدمه نزدن آن به سطح دیوار مطمئن شویم. سپس نظافت را از سمت چپ به راست و از بالا به پایین و با شکل یک W انجام دهیم. پس از اتمام نظافت، می‌توانیم بگذاریم دیوار خشک شود یا با استفاده از یک پارچه میکروفیبر خشک، خودمان آن را خشک کنیم. برای جاهای کوچک‌تر، از یک پارچه و مایع بی‌کربنات استفاده کنیم. لکه‌ها یا بخش‌های کثیف را شناسایی کنیم و دستمال را درون مایع فرو ببریم و آن را روی بخش‌های کثیف به آهستگی بکشیم. برای از بین بردن لکه‌های چربی نیز می‌توانیم روی آن، گچ سفید بریزیم. گچ باعث جذب شدن چربی می‌شود. پس از چند دقیقه، محلی که گچ‌ریزی شده است را با یک دستمال تمیز و خشک، پاک کنیم.

۹. توستر را تمیز کنیم

خرده‌های نان خیلی سریع درون توستر جمع می‌شوند و جمع کردن آن‌ها به خاطر فضای کمی که درون این دستگاه قرار دارد، کار بسیار سختی است. در قدم اول، سینی توستر را جدا و محتویات آن را خالی کنیم و البته فراموش نکنیم که دستگاه را خاموش کنیم. سپس توستر را برگردانیم و از یک فرچه کوچک یا مسواک، برای جدا کردن خرده نان‌های چسبیده شده به درون دستگاه استفاده کنیم. برای نظافت سطح خارجی توستر نیز از یک دستمال مرطوب با صابون مایع استفاده کنیم. می‌توانیم با دستمالی که به سرکه سفید آغشته شده است، سطح توستر را هم دستمال بکشیم تا درخشندگی بیشتری به آن ببخشیم. برای از بین بردن لکه‌های سوختگی روی بخشی که نان را قرار می‌دهیم نیز از جوش شیرین استفاده کنیم تا بتوانیم بدون استفاده از هیچ نوع ماده شیمیایی، نظافت این بخش را هم انجام داده باشیم.

۱۰. بوی بد درون مایکروفر را از بین ببریم

لکه‌ها و بوی بد درون مایکروفری که مدت‌ها است از آن استفاده کرده‌ایم، به راحتی و با جوش شیرین از بین خواهند رفت. درون یک کاسه مقاوم در برابر اشعه‌های مایکروفر، دو قاشق غذاخوری جوش شیرین و یک فنجان آب بریزیم و بگذاریم در مایکروفر، به مدت ۳ دقیقه حرارت ببیند. جوش شیرین باعث از بین رفتن بوی نامطبوع درون دستگاه می‌شود و آب نیز به از بین بردن لکه‌ها کمک خواهد کرد. پس از اتمام این سه دقیقه، یک دستمال خشک و تمیز برداریم و درون مایکروفر را دستمال بکشیم.

سوال شما درباره این مطلب