لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

چطور نظافت خانه را بدون اضطراب انجام دهیم؟

لابی > زندگی روزانه > چطور نظافت خانه را بدون اضطراب انجام دهیم؟

نظافت خانه بدون اضطراب

بهترین راه برای انجام  نظافت خانه بدون اضطراب این است که تمام کارهای مربوط به تمیز و مرتب کردن خانه را تقسیم‌بندی کنیم و هر بار، یکی از آن‌ها را انجام دهیم. قدم‌های کوچک است که باعث به وجود آمدن نتایج بزرگ می‌شوند. اگر بتوانیم زمانی مشخص مثل دو ساعت در هفته، یک بعد از ظهر در ماه و چند روزی در سال را به نظافت خانه اختصاص دهیم، همیشه خانه‌ای تمیز و مرتب خواهیم داشت. در این مطلب، قصد داریم با تقسیم کارهای مختلف خانه ببینیم که چطور می‌شود نظافت خانه بدون اضطراب اتفاق بیافتد.

کارهای هفتگی

برخی وظایف مربوط به نظافت خانه که باید به صورت هفتگی انجام شوند، به اندازه و نوع خانه ما بستگی دارند. با این حال، کارهای رایجی نیز وجود دارد که می‌توانیم به صورت هفتگی انجام دهیم و شامل لیست زیر می‌شود:

 • تمام موکت‌ها و فرش‌های کف خانه را با جاروبرقی تمیز کنیم. اگر سطح کف‌پوش یا چوبی داریم، با یک تی بزرگ، نظافت آن را انجام دهیم.
 • اگر حیاط داریم، حداقل ۳۰ دقیقه برای نظافت و مرتب کردن آن اختصاص دهیم. می‌توانیم با هرس کردن درختان شروع کنیم و سپس برگ‌ها را از کف حیاط یا پیاده‌رو جمع کنیم.
 • به سراغ سرویس بهداشتی برویم و کارهای کوچک آن را انجام دهیم. می‌توانیم سری حمام یا کاشی‌های دستشویی را تمیز کنیم.
 • اگر سینک ظرفشویی ما زباله خرد‌کن دارد، می‌توانیم با انداختن چند تکه یخ به همراه کمی جوش شیرین یا چند پوست لیمو، آن را تمیز و خوش‌بو کنیم.
 • سطح بیرونی و همچنین داخل لوازم خانگی را حداقل هفته‌ای یک بار تمیز کنیم. به عنوان مثال، می‌توانیم این هفته یخچال را تمیز کنیم، هفته بعد به سراغ ماشین ظرفشویی برویم و هفته بعد از آن، نظافت اجاق گاز را انجام دهیم.

کارهای ماهانه

وظایف دیگری نیز وجود دارند که معمولاً ما وقت کافی برای انجام آن‌ها نداریم. بهتر است یک بعد از ظهر خلوت را در ماه برای انجام آن‌ها انتخاب کنیم. این کارها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • نظافت هود آشپزخانه یکی از کارهایی است که ممکن است خیلی راحت آن را فراموش کنیم. علاوه بر سطح بیرونی هود، فیلتر آن را هم تمیز یا تعویض کنیم. فراموش نکنیم که در صورت عدم نظافت هود، ممکن است در زمان بسیار کوتاهی شاهد جمع شدن انواع و اقسام چربی و گرد و خاک روی آن باشیم.
 • فیلترهای سیستم گرمایشی خانه را نیز عوض کنیم. فیلتر جدید باعث می‌شود که این سیستم با انرژی کم‌تری کار کند و هزینه هایمان کمتر شود.
 • مبلمان چوبی را دستمال بکشیم، لوسترها را گردگیری کنیم و لبه‌های پایینی دیوارها را تمیز کنیم.
 • اگر در خانه مان سیستم‌های تشخیص میزان مونواکسید کربن و دود داریم، مطمئن شویم که سالم هستند و به باتری‌های جدید نیاز ندارند.
 • از بیرون، خانه را بررسی کنیم و به دنبال مشکلات ظاهری باشیم. لیستی از این مشکلات تهیه کنیم و ببینیم که برای بر طرف کردن هر کدام از آن‌ها، چه کاری باید انجام دهیم.
بیشتر بخوانید
کار در خانه را به فعالیتی جذاب و دوست داشتنی برای خود تبدیل کنیم

کارهای سالانه

وظایف زیر را می‌توانیم هم به صورت فصلی انجام دهیم و هم دو یا سه روز خاص در سال را برای انجام آن‌ها انتخاب کنیم. کارهای زیر بزرگ‌تر و شاید سخت‌تر هستند که باید آن‌ها را حداقل سالی یک بار انجام دهیم:

 • زیرزمین، گاراژ یا انباری خانه را تمیز و مرتب کنیم. این هم یکی دیگر از کارهایی است که همه از انجام آن طفره می‌رویم، اما دیر یا زود باید به سراغ آن برویم و وقتی که نظافت آن را انجام دادیم، حس خوبی خواهیم داشت.
 • شیشه‌ها و قاب‌های آن‌ها را بشوییم. این کار را می‌توانیم در هر زمانی از سال انجام دهیم.
 • می‌توانیم سالی یک بار، یک پروژه مربوط به فضای خارجی خانه را انجام دهیم. به عنوان مثال، شاید بخواهیم یک حفاظ جدید نصب کنیم یا بخش‌هایی از حیاط و باغچه خانه را تغییر دهیم.
 • یکی از اتاق‌های خانه را براق و تازه کنیم! هر سال یک اتاق را انتخاب کنیم و سال بعد، به سراغ اتاق دیگری برویم. می‌توانیم دیوار آن را رنگ کنیم، پرده‌هایش را عوض کنیم، مبلمان درون آن را تغییر دهیم یا با اضافه کردن گیاهان مختلف، حس تازگی به آن اضافه کنیم.

اگر از این لیست پیروی کنیم، می‌توانیم هم مدیریت درستی از زمان و انرژی خود داشته باشیم و هم کارهای مربوط به نظافت خانه را به شکل منظم‌تری انجام دهیم.

سوال شما درباره این مطلب