لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

برای جابجایی یخچال چه نکاتی را رعایت کنیم؟

بلاگ آدرس > جابجایی و اسباب کشی > برای جابجایی یخچال چه نکاتی را رعایت کنیم؟

نکات جابجایی یخچال

جابجایی یخچال و فریزر، یکی از قسمت‌های تقریباً سخت اسباب کشی است. چون یخچال و فریزر، وسایلی بزرگ، سنگین‌ و تقریباً یکپارچه‌اند و به غیر از درها، سایر بخش‌هایشان قابل‌جداشدن نیست. از طرف دیگر آسیب‌پذیر بودن محفظه‌ی خنک‌کننده، لوله‌کشی، و سایر اجزای آن‌ها، جابجایی این وسایل را سخت‌تر می‌کند.
با وجود این، اگر اصول جابجایی یخچال را بدانیم و کلیه‌ی نکات مهم در این مورد را رعایت کنیم، به راحتی می‌توانیم از پس جابجایی این وسایل برآییم.

 

مراحل جابجایی یخچال در اسباب کشی

اگر جابجایی یخچال را به سه مرحله‌ی قبل از جابجایی، حین جابجایی، و بعد از جابجایی تقسیم کنیم، کارمان منظم‌تر پیش خواهد رفت. در لابی بمانید تا اصول و نکات مربوط به هر مرحله را با هم مرور کنیم.

 

مرحله اول: قبل از جابجایی یخچال

اولین کاری که باید در این مرحله انجام دهیم، خارج کردن تمام محتویات یخچال و فریزر است. بهترین حالت این است که از چند هفته قبل، با یک برنامه‌ریزی درست، تا حد امکان وسایل موجود در یخچال و فریزر را مصرف کنیم و خرید مواد غذایی جدید را به بعد از اسباب کشی موکول کنیم. در هر صورت اگر موفق به این‌ کار نشدیم، می‌توانیم وسایل باقی‌مانده در یخچال یا فریزر را به همراه مقدار زیادی یخ، درون یخچال‌های یونولیتی مسافرتی یا کلمن بگذاریم. یک راه دیگر هم این است که با اقوام یا دوستانی که خانه‌شان نزدیک منزل جدید ما است هماهنگ کنیم تا برای مدت کوتاهی وسایل ما را در یخچال و فریزرشان نگهداری کنند.

پس از تخلیه‌ی کامل یخچال و فریزر، آن‌ها را از برق می‌کشیم. ابتدا برفک‌های موجود را تمیز می‌کنیم. دقت کنیم که تمیز کردن برفک‌ها باید حداقل ۶ ساعت قبل از جابجایی یخچال انجام شود. بعد از آن طبقه‌ها، سینی‌ها، و همه‌ی بخش‌های داخلی یخچال و فریزر را جدا کرده و به طور جداگانه بسته‌بندی می‌کنیم. برای این کار می‌توانیم از حوله یا روزنامه استفاده کنیم. اگر یخچال یخ‌ساز دارد، حتماً یخ‌ساز را از منبع آب جدا می‌کنیم.

آخر از همه درهای یخچال را با طناب می‌بندیم. اگر یخچال دودر است، حتماً هر دو در را با هم می‌بندیم. در مورد یخچال‌های ساید‌بای‌ساید بهتر است که درها و قسمت‌های جداشدنی را جدا کنیم.
نهایتاً دوشاخه‌ی آن را با یک پارچه‌ی ضخیم یا نایلون یونولیتی می‌پوشانیم تا در طول جابجایی یخچال آسیب نبیند.

 

مرحله دوم:  حین جابجایی یخچال

بهترین روش برای جابجایی یخچال استفاده از چرخ‌دستی است. چرخ‌دستی‌ها در اندازه‌های متفاوت موجودند و ما می‌توانیم آن‌ها را از شرکت‌های اسباب‌کشی، یا بعضی مغازه‌های محل اجاره کنیم. دقت کنیم که برای جابجایی یخچال با چرخ‌دستی حتماً به کمربندی (یا تسمه) با سایز مناسب احتیاج داریم تا یخچال روی چرخ‌دستی ثابت بماند.

یخچال را باید به صورت مایل و کمی کج جابجا کنیم. دقت کنیم که تا حد امکان نباید یخچال را به پشت یا پهلو حرکت دهیم، یا داخل کامیون قرار دهیم. دلیل این موضوع این است که با این کار روغن کمپرسور نشت کرده، و وقتی دوباره یخچال را به شکل ایستاده قرار می‌دهیم، روغن باقی‌مانده در لوله‌ها مانع از کارکرد درست یخچال می‌شود.

موقع حرکت دادن چرخ‌دستی (به خصوص در راه‌پله‌ها و زمان منتقل کردن یخچال به کامیون) چرخ‌دستی را برعکس جابجا کنیم. بهتر است که در حمل چرخ‌دستی در راه‌پله ۳ نفر کمک کنند. دو نفر در قسمت پایین چرخ‌دستی، و یک نفر در قسمت بالا برای هدایت چرخ‌دستی.
اگر به دلیل باریک بودن راه‌پله‌ها امکان استفاده از چرخ‌دستی را نداشتیم، باید دو یا سه نیروی خدماتی اضافی (بسته به تعداد طبقات) استخدام کنیم. هزینه‌ی مربوط به حمل وسایل اضافه بر بار مثل یخچال سایدبای ساید، جداگانه حساب می‌شود. قبلاً درباره‌ی هزینه اسباب کشی به طور مفصل صحبت کرده‌ایم که خواندن مطلب آن خالی از لطف نیست.

 

مرحله سوم: بعد از جابجایی یخچال

در خانه‌ی جدید، یخچال را در محل موردنظر و با چند سانت فاصله از دیوار قرار می‌دهیم تا پشت آن هوا بخورد. بعد از آن باید حداقل ۳ ساعت صبر کرده و بعد یخچال را به برق بزنیم تا مایع خنک‌کننده‌ی درون لوله‌ها سر جایش برگردد.
اگر به هر دلیلی در مرحله‌ی دوم، مجبور شدیم یخچال را به پشت یا پهلو جابجا کنیم، باید بعد از قرار دادن یخچال در خانه‌ی جدید، حداقل ۲۴ ساعت صبر کرده و بعد یخچال را به برق بزنیم.
قبل از به برق زدن یخچال بهتر است دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنیم تا اگر نکته‌ی خاصی در رابطه با راه‎اندازی مجدد دستگاه وجود دارد از آن مطلع شویم. تا حد امکان سعی کنیم که یخچال را به سه‌راهی که وسایل دیگری هم به آن وصل هستند، متصل نکنیم و از محافظ برای یخچال‌ها استفاده کنیم.

جابجایی یخچال
بعد از اتصال به برق، یخچال بلافاصله به دمای خنک‌کننده نمی‌رسد و این زمان ممکن است تا ۷۲ ساعت طول بکشد. اگر بعد از گذشت ۷۲ ساعت یخچال به دمای خنک‌کننده نرسید، باید با نمایندگی یا مراکز تخصصی تعمیر یخچال تماس بگیریم و موضوع را مطرح کنیم.
به طور کلی بهتر است که جابجایی یخچال را با صرف زمان و دقت کافی انجام دهیم. با این کار خیالمان راحت خواهد بود که بعد از اسباب کشی دچار مشکل خاصی نمی‌شویم و یخچال و فریزر ما به خوبی روز اول کار خواهند کرد.

سوال شما درباره این مطلب