لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

چطور هزینه اسباب کشی را محاسبه کنیم و آن را کاهش دهیم؟

بلاگ آدرس > جابجایی و اسباب کشی > چطور هزینه اسباب کشی را محاسبه کنیم و آن را کاهش دهیم؟

محاسبه هزینه اسباب کشی

زمانی که تصمیم به اسباب کشی می‌گیریم، یکی از نگرانی‌های ما محاسبه هزینه اسباب کشی است. این روزها با توجه به نوسانات قیمت‌ها در بازار ممکن است بعضی از شرکت‌ها بدون در نظر گرفتن تعرفه‌ها، قیمت‌هایی در ازای خدماتشان بخواهند که با عرف بازار سازگاری نداشته باشد. هرچند تنها هزینه اسباب کشی مربوط به شرکت های اسباب کشی نمی‌شود. فاکتورهای زیادی در تعیین هزینه اسباب کشی مؤثرند که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

فاکتورهای مهم در تعیین هزینه اسباب کشی

 

حجم وسایل و شیوه بسته بندی

هر چقدر حجم وسایل ما کمتر باشد هزینه‌ی کمتری برای جابجایی آن‌ها می‌پردازیم. اما نکته‌ای که خیلی از ما به آن توجه نمی‌کنیم شیوه‌ی بسته بندی وسایل است. اگر وسایل را به خوبی بسته بندی کنیم، هم حجم آن‌ها کم می‌شود وهم جابجا کردنشان آسان‌تر می‌شود. در نتیجه می‌توانیم از ماشین‌های کوچک‌تر با هزینه‌ی کمتر استفاده کنیم و هزینه‌ی پایین‌تری برای نیروهای اسباب کشی بپردازیم.

اسباب کشی فرصت خوبی است تا وسایلی را که دیگر نمی‌خواهیم مدیریت کنیم. اگر وسایلی در خانه وجود دارد که قابل‌فروختن است، می‌توانیم با فروش آن‌ها بخشی از هزینه‌ اسباب کشی را جبران کنیم. این روزها وبسایت‌های مختلفی وجود دارند که با قرار دادن تصویر وسایلمان در سایت، می‌توانیم آن‌ها را به فروش برسانیم.

 

نوع و تعداد ماشین حمل بار

ماشین‌های حمل بار انواع مختلفی دارند، مانند خاور، نیسان و وانت. واضح است که هرچقدر از ماشین کوچک‌تری استفاده کنیم، هزینه‌ی کم‌تری خواهیم پرداخت.

 

مسافت جابجایی

هزینه‌ی جابجایی برای مسافت‌های مختلف، متفاوت است. بهتر است اتوبار مورد نظرمان را طوری انتخاب کنیم که نزدیکمان باشد تا مسافت زیادی برای حمل و نقل طی نکند.

 

زمان جابجایی

اتوبارها هزینه‌ی متفاوتی را برای روزهای مختلف هفته و حتی ماه‌های مختلف سال در نظر می‌گیرند. به طور کلی، هزینه‌ی روزهای تعطیل بیشتر از روزهای کاری هفته، و هزینه‌ی نیمه‌ی دوم سال به دلیل بارندگی بیشتر از نیمه‌ی اول است.

 

تعداد طبقه و زمان کار

تعرفه‌ی میانگین برای ماشین‌های باربری و کارگران، بر اساس ساعات و تعداد طبقات تعیین می‌شود که برای هر کارگر، ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان برای سه ساعت است. به ازای افزایش هر ساعت و هر طبقه، مقدار مشخصی به هزینه اسباب کشی اضافه می‌شود. دستمزد کارگران برای طبقات دوم به بالا بیشتر خواهد شد و مقدار آن  برای هر طبقه بین ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان (براساس توافق قبلی) است. اگر اسباب کشی بیشتر از ۳ ساعت طول بکشد کارگران برای هر ساعت اضافه کار، مقدار یک سوم توافق اولیه دریافت می‌کنند.

 

وسایل خاص

هزینه اسباب کشی

وسایلی مانند یخچال ساید بای ساید، تریدمیل، پیانو، گاوصندوق، میز نهارخوری، بوفه‌های بزرگ و…خارج از وسایل اسباب کشی حساب می‌شوند و هزینه‌ی آن‌ها به صورت جدا محاسبه می‌شود.

با توجه به ثابت نبودن فاکتورهای بالا، نمی‌توانیم هزینه اسباب کشی را به طور دقیق حساب کنیم. با وجود این لازم است تا حدودی با میانگین تعرفه هزینه‌های اسباب کشی آشنا باشیم.

در ادامه برخی از این تعرفه ها را می‌بینیم:

نام خودرو حمل بار داخل محدوده تهران خارج از محدوده تهران شهرهای تهران و حومه
وانت بار ۳۰,۰۰۰-۴۵,۰۰۰ ۵۰,۰۰۰-۶۵,۰۰۰ ۷۰,۰۰۰-۹۰,۰۰۰
نیسان بار ۴۰,۰۰۰-۶۰,۰۰۰ ۶۰,۰۰۰-۸۰,۰۰۰ ۸۰,۰۰۰-۱۰۰,۰۰۰
خاور ۱۰۰,۰۰۰ ۱۰۰,۰۰۰-۱۵۰,۰۰۰ ۱۵۰,۰۰۰-۱۸۰,۰۰۰

 

دستمزد هر کارگر برای جابجا کردن وسایل معمولی به مدت سه ساعت، به طور میانگین ۴۰,۰۰۰ تومان، و برای جابجایی وسایل خارج از اسباب کشی به صورت زیر است:

جابجایی ساید بای ساید برای هر طبقه ۱۰,۰۰۰
جابجایی میز نهارخوری (بیش از ۶ نفر) برای هر طبقه ۱۰,۰۰۰-۳۵,۰۰۰
جابجایی گاوصندوق برای هر طبقه ۵,۰۰۰-۱۰,۰۰۰

 

در صورتی که اسباب کشی بیشتر از سه ساعت طول بکشد هزینه ها با تعرفه های زیر اضافه می‌شوند:

خاور برای یک ساعت اضافه ۵۰,۰۰۰
نیسان برای یک ساعت اضافه ۳۰,۰۰۰
وانت برای یک ساعت اضافه ۲۰,۰۰۰
دستمزد کارگر برای یک ساعت اضافه ۱۰,۰۰۰
دستمزد کارگر برای طبقه دوم به بالا ۲۰,۰۰۰

با دانستن نکات بالا و صرف کمی زمان برای برآورد هزینه ها، مدیریت هزینه اسباب کشی برایمان بسیار ساده‌تر خواهد شد.

سوال شما درباره این مطلب