لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

هنگام بازدید از خانه به چه نکات نهفته ای توجه کنیم؟

لابی > بازدید و انتخاب خانه > هنگام بازدید از خانه به چه نکات نهفته ای توجه کنیم؟

نکات نهفته بازدید از خانه

هنگام بازدید از خانه برای خرید یا اجاره‌ی خانه‌‌ای جدید، مسائلی وجود دارند که شاید در نگاه اول به چشم نیایند، مخصوصاً اگر در این زمینه تجربه‌ی زیادی نداشته باشیم. اغلب این نکات جزئی و نهفته روی تصمیم ما تأثیر زیادی می‌گذارند و ما را در انتخاب درست کمک می‌کنند. این نکات چه هستند و چطور می‌توانند نظر ما را نسبت به انتخاب خانه‌ی جدید جلب یا ما را از انتخابمان منصرف کنند؟ با هم نگاهی به این موارد می‌اندازیم:

 

مواردی که باید به هنگام بازدید از خانه بررسی کنیم

 

موارد مهم درون خانه:

 

نور خانه

بی‌شک وجود نور کافی در فضاهای مختلف خانه، تأثیر زیادی بر کیفیت زندگی ما خواهد گذاشت. اگر نوری که به فضاهای خانه وارد می‌شود از نظر ما زیاد باشد، می‌توانیم پرده‌هایی مناسب برای مهار کردن شدت نور خانه‌ی جدید تهیه کنیم. معمولاً خانه‌های جنوبی و واحدهایی که در طبقات بالاتر قرار گرفته‎اند نور بهتری دارند. اگر اطلاعات کافی برای تشخیص نورگیری خانه نداریم، می‌توانیم با مشاور املاک مشورت کنیم و برای اطمینان بیشتر یک بار در روز و یک بار قبل از غروب، از خانه بازدید کنیم.

 

کمد دیواری

کمد دیواری از موارد مهمی است که خیلی وقت‌ها در اطلاعات اولیه‌ی خانه بیان نمی‌شود یا به هنگام بازدید از خانه نادیده گرفته می‌شود. شاید در نگاه اول تصور کنیم که وجود کمد دیواری اهمیت چندانی ندارد، اما نباید فراموش کنیم که این کمدها کمکمان می‌کنند تا از به‌هم‌ریختگی جلوگیری کنیم و مجبور به خرید کمد‌های مختلف نشویم. جنس کمد دیواری، سلامت و استحکامش از مواردی‌اند که باید در بازدید از خانه به آن‌ها دقت کنیم.

 

رطوبت خانه

رطوبت خانه از عوامل بااهمیت در بازدید از خانه است، اما در عین حال تشخیص آن کار آسانی نیست.  رطوبت خانه علاوه بر ظاهر نامطبوعی که دارد، به وسایل آسیب می‌رساند و برای کسانی که بیماری‌های تنفسی دارند مضر است. آسان‌ترین راه برای تشخیص رطوبت، بررسی دیوارها و سقف خانه است که در صورت وجود رطوبت به رنگ زرد در می‌آیند و دچار ترک می‌شوند.

 

آنتن

امروزه که تلفن همراه یکی از ضروری‌ترین ابزارها محسوب می‌شود، نمی‌توان از اهمیت قدرت آنتن در نقاط مختلف خانه غافل شد. باید در هنگام بازدید از خانه، تلفن همراهمان را بررسی کنیم و قدرت آنتن آن را بسنجیم. در صورتی که خانه‌ی جدید تلفن ثابت نداشته باشد، مجبوریم از دیتا برای اتصال به اینترنت استفاده کنیم و اگر اوضاع آنتن و اینترنت خانه‌ی جدید وخیم باشد، در آینده دردسر زیادی خواهیم داشت.

 

کابینت

نکات نهفته خانه

اگر قصد بازسازی فضایی را در خانه‌ی جدید نداریم، جنس و وضعیت کابینت‌های آشپزخانه برایمان مهم خواهد بود. کابینت‌های فلزی، نباید زنگ‌زدگی یا خردگی داشته باشند و کابینت‌های چوبی و ام‌دی‌اف نباید رطوبت گرفته باشند. بد نیست تمام کابینت‌ها و کشوها را بررسی کنیم تا از سلامت آن‌ها مطمئن شویم.

 

بالکن

وجود بالکن در خانه اهمیت زیادی دارد. اگر اهل گل و گیاه باشیم، این بخش از خانه جای خوبی برای نگهداری از طیف وسیعی از گیاهان است. اگر اهل دورهمی و درست کردن کباب‌های مختلف باشیم، باز هم بالکن بهترین گزینه برای قرار دادن منقل یا باربکیو است. اما یکی از اصلی‌ترین مزایای بالکن، خشک کردن لباس‌ها است که در نبود خشک‌کن می‌تواند بسیار کاربردی و مهم باشد.

 

آشپزخانه

آشپرخانه یکی از کلیدی‎ترین و پررفت‎وآمدترین فضاهای هر خانه‌‌ است که تأثیر زیادی در انتخاب ما برای خرید یا اجاره‎ی خانه خواهد داشت. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آشپزخانه‌ی خوب، نورگیر بودن آن است. نورگیر بودن این فضا باعث می‌شود موقع آشپزی و جمع شدن اعضای خانواده، حس و حال بهتری در خانه در جریان باشد. علاوه بر آن، باید به اتصالات مربوط به سینک، ماشین لباسشویی، اجاق گاز و پکیج یا آبگرمکن در آشپزخانه دقت کنیم و از سلامتشان مطمئن شویم.

 

نکته‌ی مهمیکی از نکات مهم در بازید از هر خانه‌ای بررسی سیستم سرمایش و گرمایشی است. دمای خانه تأثیر زیادی بر کیفیت زندگی و میزان راحتی‌مان در خانه می‌گذارد، بنابراین باید هنگام بازدید و بررسی خانه دقت زیادی به این موضوع داشته باشیم و از کیفیت مناسب تهویه‌ی هوا و سلامت سیستم‌های گرمایش و سرمایش اطمینان پیدا کنیم. اگر سیستم سرمایشی خانه‌ی مورد نظرمان کولر آبی است، خوب است سری به پشت‌بام بزنیم و از سلامت آن اطمینان حاصل کنیم.

 

کف‎پوش

در اغلب موارد جنس کف‎پوش به عنوان بخشی از اطلاعات خانه مطرح نمی‌شود. در هر صورت، به هنگام بازدید از خانه باید حواسمان به جنس کف‌پوش باشد و میزان  صدمه‌ی وارد شده به آن را بسنجیم. علاوه بر آن شاید مجبور شویم متناسب با کف‎پوش خانه‎ی جدید، فرش یا موکت تازه تهیه کنیم. همچنین اگر از روش نگهداری و شست‎و‎شوی کفپوش خانه‎ی جدیدمان اطلاع نداریم حتما باید راجع به آن تحقیق کنیم و یا طرز نگهداری آن را از صاحب‎خانه بپرسیم.

بیشتر بخوانید
چطور خانه را برای بازدید خریداران آماده کنیم؟

 

موارد مهم بیرون از خانه

 

عرض راه پله ها

راه‌پله‌ی استاندارد بین یک تا یک‌ونیم متر عرض دارد. هرچه راه‌پله‌ی ساختمان عریض‌تر باشد، رفت‌وآمد ما و جابه‌جایی وسایل آسان‎تر خواهد بود.

 

طول و عرض ورودی ساختمان و آپارتمان

برای جابه‎جایی وسایل بزرگی مثل یخچال و میز ناهارخوری باید به طول و عرض درهای ورودی ساختمان دقت کنیم تا دچار دردسر نشویم.

 

طبقه‌ی آپارتمان

انتخاب طبقه‎ای در آپارتمان، بحثی است تا حدی سلیقه‌ای که بستگی به شرایط هر یک از ما دارد. اما به طور کلی می‎توان گفت معمولاً طبقات میانی برای زندگی بهترند و در صورت امکان انتخاب، خوب است خانه‎های طبقات اول و آخر را که به ترتیب به دلیل رفت‌وآمد زیاد و تابش مستقیم آفتاب مشکلاتی ایجاد می‌کنند، انتخاب نکنیم.

 

پارکینگ

اگر وسیله‌ی نقلیه داریم و یا قصد داریم در آینده‌ی نزدیک خودرو بخریم، پارکینگ برایمان مسئله‌ی مهمی خواهد بود که به راحتی قابل چشم‎پوشی نیست. اگر آپارتمانی که می‌خواهیم بخریم یا اجاره کنیم پارکینگ مخصوص ندارد، باید بررسی کنیم که در نزدیکی خانه، فضای پارک مناسب و کافی موجود است یا نه. اگر خانه‌ی انتخابی ما پارکینک داشته باشد، باید مسقف بودن و یا باز بودن پارکینگ را در نظر گرفت. علاوه بر آن باید از امنیت فضای پارکینگ خصوصی یا عمومی هم اطمینان پیدا کنیم. یکی از مواردی که کم‌تر به چشم می‌آید این است که هرچه شیب ورودی پارکینگ کمتر باشد، رفت‌وآمد آسان‌تری خواهیم داشت. یکی از گزینه‎های مطلوب هم وجود پارکینگ برای خودروی اضافه یا مهمان است که به عنوان مزیتی برای آپارتمان به شمار می‌آید.

 

کنتور آب، برق و گاز

اغلب اوقات، کنتور آب، برق، و گاز آپارتمان‎ها مجزا هستند، اما در صورتی که کنتورها از هم جدا نباشند، باید از مدیر ساختمان یا صاحب‎خانه درباره‌ی نحوه‌ی محاسبه‌ی هزینه‌ها پرس‌وجو کنیم.

 

شارژ ماهیانه

مبلغ شارژ ماهیانه، بخشی از مخارج نهفته است که باید در محاسبه‌ی هزینه‌های خانه‌ی جدید در نظر گرفته شود. برای اطلاع از این هزینه باید با مدیر ساختمان یا صاحب‌خانه گفت‌وگویی داشته باشیم و از توانایی خود در پرداخت آن مطمئن شویم.

 

عرض کوچه

کم بودن عرض کوچه در تردد خودروها اشکال ایجاد می‌کند که احتمال به وجود آمدن چنین مسئله‌ای در روز اسباب کشی بسیار بیشتر می‌شود. با بررسی این مورد، می‌توانیم دردسرهای اضافی روز اسباب‌کشی را کم کنیم، و از درگیری‌های احتمالی روزمره جلوگیری کنیم.

 

امکانات رفاهی

 دسترسی به امکانات رفاهی برای ما و زندگی روزانه‌مان مهم است، پس باید این نکته را در نظر بگیریم که تا چه حد می‌توانیم نیازهای روزانه‌مان را از محله‌ای که در آن زندگی می‌کنیم تهیه کنیم. از سوپرمارکت، نانوایی، میوه‌فروشی، خشک‌شویی، باشگاه و… تا خانه‌ی ما چقدر فاصله است؟

 

وسایل حمل و نقل عمومی

 دسترسی به ایستگاه‌های تاکسی، اتوبوس و مترو یکی از مشخصه‌های مهم خانه است که تأثیر زیادی بر قیمت خانه‌ها می‌گذارد. در صورتی که خودروی شخصی نداریم یا ترجیح می‌دهیم از وسایل حمل‌ونقل عمومی برای ترددهای روزمره استفاده کنیم، باید مسیرهای تردد خانه‌ی جدید را بررسی کنیم. خوب است قبل از تصمیم‌گیری، هر یک از این مسیرها را امتحان کنیم و میزان راحتی آن‌ها را بسنجیم.

 

فضای کلی اطراف خانه

 اگر سکوت و دنج بودن محله برایمان مهم است باید خانه‌ای انتخاب کنیم که از اتوبان دور باشد تا از صدای تردد ماشین‌ها در امان باشیم. همسایگی با مدارس، بیمارستان‌ها، ساختمان‌های دولتی و مراکز تجاری هم از عواملی هستند که می‌توانند آرامش و آسایشمان را تحت تأثیر قرار دهند. بهترین راه برای اطمینان از فضای کلی غالب بر محله، محله‌گردی است.

 

همسایه ها

از آنجایی که در بررسی این مورد با انسان‌ها سروکار داریم، کارمان کمی سخت‌تر است. همسایه‌ها تأثیر زیادی در آسایش ما در خانه‌ی جدید خواهند داشت، بنابراین بهتر است قبل از هر تصمیمی با مدیر ساختمان، فروشنده‌های محله و همسایه‌های آپارتمان گپی بزنیم تا با شرایط آشنا شویم. حتی با چند بار رفت‌وآمد می‌توان اطلاعاتی کلی به دست آورد، مثلاً اگر خانه‌ی مورد نظرمان آپارتمانی است، توجه به تمیزی راهروها به هنگام بازدید اهمیت زیادی دارد.

با دقت و توجه به این مسائل جزئی و در عین حال کلیدی به هنگام بازدید از خانه احتمال این‌که انتخابمان منطقی و معقول‌ باشد و در آدرس جدید با کم‌ترین مشکل مواجه شویم، بسیار بیشتر خواهد بود.

سوال شما درباره این مطلب