لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

چطور به بهترین شکل ممکن از لوازم خانگی خود نگه‌داری کنیم؟

بلاگ آدرس > زندگی روزانه > چطور به بهترین شکل ممکن از لوازم خانگی خود نگه‌داری کنیم؟

مراقبت از لوازم خانگی

با افزایش یافتن سرعت پیشرفت تکنولوژی و معرفی و عرضه لوازم خانگی جدید، شاید همه ما این ترس را داشته باشیم که یکی از این لوازم خانگی خراب شود. شاید ماشین لباسشویی ما در حین کار، ناگهان متوقف شود و آب تمام اتاق پذیرایی یا بخش‌های دیگر خانه را بردارد. شاید یخچال ما درست بعد از این که آن را با آخرین خریدهای روزمره‌مان پر کرده‌ایم، از کار بیفتد و شاید هم اجاق‌گازی که داریم، دقیقاً یک روز مانده به یک مهمانی بزرگ خانوادگی خراب شود. البته چیزی که خیلی از ما رعایت نمی کنیم این است که با نگه‌داری درست و رسیدگی مناسب به این لوازم خانگی، می‌توانیم مانع خراب شدن آن‌ها شویم.

منظورمان هم از نگه‌داری خانگی، تعمیرکارهای حرفه‌ای که معمولاً هم خدمات آن‌ها پرخرج و گران‌قیمت است، نیست. بلکه خیلی از کارهای مربوط به نگه‌داری از لوازم خانگی را می‌توانیم خودمان و با سرمایه بسیار کمی که می‌تواند پول یا زمانمان باشد، انجام دهیم. در این مطلب، می‌خواهیم ۱۰ راهنمای نگه‌داری از لوازم خانگی که می‌توانیم خودمان هم در کمتر از ۱۰ دقیقه انجام دهیم را با هم مرور کنیم.

۱. مطمئن شویم که اجاق‌گاز درزگیری مناسبی دارد.

اگر اجاق‌گاز ما فاقد درزگیری مناسب باشد، بیش از ۲۰ درصد از حرارت آن از بین خواهد رفت. نتیجه این اتلاف انرژی نیز این است که غذای درون آن دیرتر و یا به شکل نابرابر در بخش‌های مختلف پخته می‌شود. برای بررسی این موضوع، باید در اجاق را باز و پلاستیک یا واشر فایبرگلاس اطراف در را به دقت نگاه کنیم. باید به دنبال بخش‌های شکسته‌شده، پاره یا فرسوده بگردیم. اگر با بستن در اجاق نیز متوجه نشتی احتمالی می‌شویم، وقت آن رسیده که محافظ پلاستیکی دور در اجاق را عوض کنیم.

۲. فیلترهای کثیف هود را تمیز و در صورت نیاز جایگزین کنیم.

هود آشپزخانه ما مجهز به فیلترهایی است که ممکن است پس از مدتی، چرب و کثیف شوند. می‌توانیم آن‌ها را با دست و با استفاده از آب و صابون تمیز کنیم و یا آن‌ها را درون ماشین ظرف‌شویی بگذاریم. البته فیلترهای کاغذی و زغالی قابل شست‌وشو نیستند و باید آن‌ها را تعویض کنیم.

۳. نظافت شعله‌ها و صفحه‌های محافظ گاز را انجام دهیم.

صفحه‌های محافظ اجاق گاز و قطعات آهنی روی شعله‌ها را نیز باید تمیز کنیم. آن‌ها را در یک محلول تمیزکننده به مدت ۵ دقیقه قرار دهیم و سپس، با استفاده از آب، تمیزشان کنیم و سر جای خود بگذاریم.

۴. کویل‌های یخچال را تمیز کنیم.

گرد و خاک و موی حیوانات ممکن است در کویل‌های یخچال جمع شوند و جلوی جریان مناسب هوا را بگیرند. در این شرایط، یخچال نیاز به انرژی و کار بیشتری دارد تا بتواند فضای داخلی سردی را فراهم کند. یک یا دو بار در سال، کویل‌ها را با استفاده از یک جاروی دستی تمیز و خورده‌های باقی‌مانده روی آن‌ها را جدا کنیم. جای کویل‌ها به نوع یخچال بستگی دارد، اما در اکثر آن‌ها، می‌توانیم کویل‌ها را یا پشت بدنه یخچال یا در پنل جلویی و نزدیک به کف آن پیدا کنیم.

۵. فیلتر آب یخچال را عوض کنیم.

اگر فیلترهای آب مناسب و تمیزی در یخچال خود نداشته باشیم که بتوانند مواد اضافی و مضر آب لوله‌کشی را از بین ببرند، ممکن است با نوشیدن آب نه چندان سالم، به خودمان صدمه بزنیم. دستورالعمل تعویض فیلترهای آب برای هر یخچال متفاوت است، اما تقریباً برای هیچ‌کدام از آن‌ها، به یک تعمیرکار حرفه‌ای نیاز نداریم و می‌توانیم خودمان این کار را انجام دهیم. بسته به میزان آب مصرفی خانه، این کار ساده را هر ۳ تا ۶ ماه یک بار انجام دهیم.

۶. دندانه‌های زنگ‌زده ماشین ظرف‌شویی را تعمیر کنیم.

اگر روی محفظه‌های و دندانه‌های نگه‌دارنده ظروف ماشین ظرف شویی ما زنگ وجود داشته باشد، ممکن است ظروف فلزی و نقره‌ای ما پس از مدتی خراب شوند و از بین بروند. برای حل این موضوع، بهتر است که یک بسته تعمیر مخصوص ماشین ظرفشویی بگیریم و از ماده روزنه‌گیر درون آن روی بخش‌های آسیب‌دیده و زنگ‌زده استفاده کنیم. برای خشک شدن کامل این ماده به ۲۴ ساعت زمان نیاز داریم. بعد از آن می‌توانیم با خیال راحت، دوباره از ماشین ظرفشویی خود استفاده کنیم.

۷. زباله‌خوردکن سینک را تمیز و بدون بو کنیم.

ابتدا مطمئن شویم که زباله‌خوردکن خاموش است. سپس به درون آن با دقت نگاه کنیم و دنبال تکه‌های بزرگ گیرکرده در دیواره لوله باشیم. از ابزارآلاتی مثل انبر برای بیرون کشیدن آن‌ها استفاده کنیم. بعد باید ماده‌ای ترکیبی متشکل از تکه‌های یخ و نمک یا سرکه درست کنیم و آن را به درون لوله بریزیم. بعد از آن، آب سرد را به مدت ۱۰ ثانیه درون لوله جاری و زباله‌خوردکن را روشن کنیم. برای از بین بردن بوهای نامطبوع درون آن نیز می‌توانیم چند پوست نارنگی و پرتقال و لیمو درون آن بریزیم، آب سرد را باز کنیم و دستگاه را روشن کنیم.

۸. لوله خروجی سشوار را تمیز کنیم.

پرز درون لوله سشوار نه تنها باعث کاهش کارکرد و عمر مفید این دستگاه می‌شود، بلکه خطر آتش‌سوزی را هم در پی دارد. برای نظافت آن، باید بدنه اصلی را کمی شل کنیم و لوله خروجی را از آن جدا کنیم. پرزهای درون لوله و بخش‌های دیگر را جدا کنیم و اگر آن‌ها در جایی دیده می‌شوند که با دستمان نمی‌توانیم جدایشان کنیم، از یک میله باریک فلزی استفاده و سعی کنیم که پرزهای بزرگ مو را به آهستگی برداریم.

۹. شلنگ‌های ماشین ظرفشویی و لباسشویی را بررسی کنیم.

دلیل اصلی نشت آب از طریق ماشین‌های شست‌وشو و راه پیدا کردن آن‌ها به محیط زندگی ما، سوراخ‌ها و نشت‌های کوچکی است که روی شلنگ‌های آب این لوازم وجود دارند. شلنگی که به پشت ماشین متصل می‌شود را به دقت بررسی کنیم و به دنبال نشتی و شکستگی باشیم. اگر حتی با فرسودگی در نقطه خاصی مواجه شدیم، باید شلنگ‌ها را عوض کنیم. گفته شده که در بهترین حالت، این شلنگ‌ها باید حداقل هر ۵ سال یک بار تعویض شوند.

۱۰. فیلتر سیستم‌های تهویه هوا را عوض کنیم.

فیلترهای کثیف و سنگین باعث کاهش جریان مناسب هوا می‌شوند و علاوه بر پایین آوردن عمر مفید دستگاه، برق زیادی هم مصرف می‌کنند. به همین خاطر، فیلترهای تهویه هوا باید حداقل هر ۲ تا ۴ هفته تمیز شوند. برای نظافت آن‌ها، باید پنل جلویی دستگاه را بیرون بیاوریم. اگر از فیلترهای دائم استفاده می‌کنیم، باید با استفاده از جاروبرقی تا جایی که می‌توانیم گرد و خاک روی آن‌ها را کم کنیم. اگر هم از فیلترهای یک‌بارمصرف استفاده می‌کنیم، باید آن‌ها را پس از کثیف شدن عوض کنیم.

نکتهطبق نظرسنجی‌های انجام‌شده، ۴۲.۵ درصد از ساکنین منازل آپارتمانی معتقدند که کمبود مهارت و تخصص لازم در زمینه لوازم خانگی، بزرگ‌ترین مانع آن‌ها برای انجام تعمیرات مربوط به این لوازم بوده است. نیمی از شرکت‌کنندگان نیز معتقد بودند که تعمیر کردن یک دستگاه خانگی ممکن است بسیار سخت و زمان‌بر باشد. اکنون که این مقاله را خواندیم، شاید بتوانیم به این نتیجه برسیم که همه تعمیرات خانگی، نیازمند تجربه و مهارت خاصی نیستند و بخش زیادی از آن‌ها را می‌توانیم خودمان هم انجام بدهیم.

سوال شما درباره این مطلب