لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

چطور می‌توانیم در آپارتمان باغچه داشته باشیم؟

بلاگ آدرس > زندگی روزانه > چطور می‌توانیم در آپارتمان باغچه داشته باشیم؟

گل و گیاه آپارتمانی

وقتی که صحبت از داشتن یک باغ زیبا و خانگی می‌شود، اندازه محیط اهمیت چندانی ندارد. می‌توانیم تقریباً در هر فضایی، باغچه مناسبی داشته باشیم. به همین خاطر حتی اگر در آپارتمانی کوچک زندگی می‌کنیم، می‌توانیم از داشتن گیاهان بهره ببریم. علاوه بر کاشت گل‌های زیبا، می‌توانیم میوه، سبزیجات و گیاهان دارویی متفاوتی را در باغچه کوچک خود بکاریم و لذت دوچندانی از این تجربه ببریم.

در ابتدا شاید برایمان کار سختی به نظر برسد. به همین خاطر، بهتر است قبل از این که گیاهان متعددی را بکاریم، با مشکلات و مسائل مربوط به باغبانی آپارتمانی بیشتر آشنا شویم و سپس به سراغ گل و گیاه‌های آپارتمانی جدید برویم. شروع کارمان هم باید با هوش و درایت بیشتری باشد چون اگرچه نداشتن یک محیط بزرگ مسئله خاصی نیست، اما باید قبل از هر چیز، نور خورشید، دسترسی مناسب به آب و وزن ظروف پر از خاک گیاهان را باید درنظر بگیریم. در این مطلب، می‌خواهیم نکات اولیه مربوط به باغبانی آپارتمانی را با هم بررسی کنیم و ببینیم که بهترین روش برای شروع این تجربه دلچسب و آرامش‌بخش کدام است.

گیاهان را در کدام بخش از آپارتمان بکاریم؟

گل و گیاه برای رشد مناسب و سالم، نیازهایی دارند که ما باید آن‌ها را فراهم کنیم. این نیازها البته پیچیده نیستند، اما بهتر است تا جایی که می‌توانیم، فضای مناسبی برای آن‌ها ایجاد کنیم.

نور خورشید

اکثر گیاهان به نور آفتاب در روز نیاز دارند. آن‌ها باید بین ۶ تا ۸ ساعت نور مستقیم آفتاب را دریافت کنند و این موضوع در شهر‌های بزرگ که پر از ساختمان‌های بلند در هر طرف خیابان است، کار سختی محسوب می‌شود. تراس‌ها و پشت بام‌ها بهترین مکان برای دریافت این نور هستند. اگر فقط امکان استفاده از فضای پشت پنجره‌ها را داریم، بهتر است که گیاهانی با نیاز کم‌تر به نور تهیه کنیم. همچنین می‌توانیم از لامپ‌های مخصوص رشد گیاهان استفاده کنیم.

خاک

گیاهان آب، هوا و دیگر مواد موردنیاز خود را از خاک تغذیه می‌کنند. از آن‌جایی که برای باغبانی آپارتمانی مجبور به استفاده از ظرف‌های مخصوص گیاهان می‌شویم، امکان استفاده از خاک عادی باغبانی را نداریم. خاک مخصوص باغبانی در ظروف کوچک آپارتمانی ما، فشرده می‌شود و مانع جاری شدن آب خواهد شد و فضایی هم برای جابجایی هوا وجود نخواهد داشت. ترکیبی از خاک‌های باغبانی مخصوص آپارتمانی می‌تواند کمک بیشتری به ما کند. اول از همه این که سبک‌تر است. مزیت بعدی آن این است که این خاک‌ها بایر محسوب می‌شوند و به همین خاطر، لازم نیست نگران بیماری‌هایی که از این طریق منتقل می‌شوند باشیم. بزرگ‌ترین حسن آن نیز این است که فضای خالی زیادی بین تکه‌های مختلف خاک وجود خواهد داشت تا آب و هوا به راحتی از درون آن گذر کنند.

آب

گیاهانی که در ظروف آپارتمانی نگه‌داری می‌شوند، به آب زیادی نیاز دارند. حتی ممکن است بعضی از آن‌ها نیازمند روزانه چندین وعده آب باشند. به همین خاطر، باید آن‌ها را در بخشی از خانه قرار دهیم که دسترسی راحتی به آب دارند. بالا و پایین آوردن آب‌پاش از یک طبقه به طبقه‌ای دیگر، سریعاً باعث خستگی ما می‌شود. می‌توانیم از یک شلنگ مخصوص برای آبیاری گیاهان نیز استفاده کنیم.

رطوبت

اگر گیاهانمان را در پشت یا لبه پنجره قرار داده‌ایم، هنگامی که دمای هوا بیشتر است باید به فکر رطوبت بیشتری برای آن‌ها باشیم. می‌توانیم یک ظرف آب را روی یک شوفاژ یا هر گرم‌کننده دیگری که به محل گیاهانمان نزدیک است، قرار دهیم و رطوبت بیشتری ایجاد کنیم.

باد

اگر واحد مسکونی ما چندین طبقه از سطح زمین قرار دارد یا ترافیک زیادی در اطراف خانه‌مان وجود دارد، باید عامل دیگری به اسم باد را هم در نظر بگیریم. باد ممکن است برگ‌های گیاهان را پاره کند یا باعث افتادن ظرف آن‌ها شود. می‌توانیم از یک سطح مقاوم در برابر باد استفاده کنیم یا با استفاده از یک قلاب، از محکم بودن جای آن‌ها مطمئن شویم.

وزن

نکته نهایی هم مربوط به وزن ظروف و گیاهان خانگی ما است. فراموش نکنیم که این ظروف پر از خاک هستند و وقتی که آن‌ها را آبیاری کنیم، این وزن ممکن است تا سه برابر هم افزایش پیدا کند. اگر از گلدان‌های مخصوص لبه پنجره استفاده می‌کنیم، باید از اتصال محکم و ایمن آن‌ها مطمئن شویم.

بهترین گیاهان برای فضای آپارتمانی

شاید خیلی از ما ندانیم که تقریبا هر گیاهی را می‌توانیم در آپارتمان خود بکاریم. البته که منظورمان یک درخت بزرگ سیب نیست، اما بهتر است قبل از شروع به کار، به سبزیجاتی که دوست داریم فکر کنیم و چند تای آن‌ها را برای شروع باغبانی آپارتمانی خود انتخاب کنیم. می‌توانیم با دانه‌های مختلف شروع کنیم که تنوع بیشتری هم دارند، اما گیاهان کوچک باعث رشد سریع‌تر باغچه کوچک ما نیز می‌شوند.

گیاهان ادویه‌ای

این نوع گیاهان، گزینه اول تمام کسانی است که می‌خواهند در آپارتمان خود باغچه داشته باشند. اگرچه رشد آن‌ها در ظروف باغبانی سریع است، اما به اندازه دیگر گیاهان بزرگ و پربته نمی‌شوند و اگر آن‌ها را زیاد برداشت کنیم، ممکن است مجبور به جایگزینی دوباره آن‌ها شویم. با این حال، داشتن گیاهان ادویه‌ای در آشپزخانه و وقتی که در حال پخت و پز هستیم، حس بسیار خوبی می‌دهد. نعناع، پیاز کوهی، جعفری، اسطخدوس، ریحان و آویشن بهترین انتخاب‌ها برای گیاهان ادویه‌ای هستند.

گیاهان مخصوص سالاد

سبزیجات مورداستفاده در سالاد مثل کاهو و اسفناج نیز رشد سریعی دارند. آن‌ها برای بارور شدن، بیشتر از هر چیزی به آب نیاز دارند و به همین خاطر، می‌توانیم آن‌ها را در محیط‌های با نور کم‌تر نیز بکاریم.

گوجه‌فرنگی

رشد گوجه‌فرنگی شاید در ابتدا کمی سخت به نظر برسد چون آن‌ها ممکن است بزرگ و سنگین بشوند. البته که این نکته درست است، اما باید این را هم بدانیم که آن‌ها در ظروف خانگی خیلی خوب رشد می‌کنند. مناسب‌ترین فضا برای آن‌ها، قرارگیری در ظرفی است که عمق حداقل ۷۶ سانتی‌متری داشته باشد. با این حال، می‌توانیم مدل‌های کوچک‌تر و مخصوص محیط خانگی آن را در ظروف آویزان از سقف بکاریم.

فلفل چیلی

رشد فلفل‌های تند از فلفل‌های شیرین در ظروف خانگی بهتر است و آن‌ها معمولاً سالی یک بار میوه می‌دهند. فرقی نمی‌کند که داخل خانه باشد یا بیرون آن، چون این گیاهان به شرایط خیلی ایده‌آلی نیاز ندارند و می‌توانیم آن‌ها را در محیط خانگی خود نیز بکاریم.

لیمو شیرین

مرکباتی مانند لیمو شیرین، یکی از راحت‌ترین میوه‌ها برای رشد در فضای آپارتمانی محسوب می‌شود. آن‌ها فقط به ۶ تا ۸ ساعت نور و کمی رطوبت نیاز دارند. البته بهتر است که زیر ظروف این گیاهان، یک سینی یا ظرف دیگری قرار دهیم چون درخت‌های لیمو، شیره چسبناکی از خود خارج می‌کنند.

توت‌فرنگی

یک گلدان توت‌فرنگی علاوه بر این که بسیار زیبا است، میوه‌های خوشمزه‌ای هم می‌دهد! آن‌ها به حداقل ۶ ساعت نور مستقیم آفتاب و خاک به عمق ۳۰ سانتی‌متر نیاز دارند.

نگه‌داری از باغچه آپارتمانی

آبیاری: مهم‌ترین وظیفه‌ای که ما در قبال گیاهان خود داریم، آبیاری مناسب آن‌ها است. حتی اگر باغچه ما در محیط باز است و می‌تواند آب باران را دریافت کند، احتمالاً گیاهان ما همچنان به آب بیشتری نیاز خواهند داشت. خاک درون ظروف باغبانی خانگی سریعاً خشک می‌شوند و هر چقدر که هوا گرم‌تر باشد و ریشه گیاه سریع‌تر رشد کند، به آب بیشتری هم نیاز پیدا می‌شود. انگشتمان را به اندازه چند سانتی‌متر به درون خاک فرو ببریم و اگر لایه زیرین آن خشک است، زمان آبیاری آن گیاه رسیده است.

مواد مناسب

اگر خاک ترکیبی ما کود ندارد، باید به فکر تغذیه مناسب گیاهانمان در یک بازه زمانی ثابت باشیم. کود قابل‌حل شدن در آب می‌تواند راه‌حل مناسبی باشد. آن را به آب درون آبپاش گل و گیاهمان اضافه می‌کنیم.

مشکلات

ممکن است حشرات و بیماری‌های مختلفی برای گیاهان خانگی ببینیم. هر وقت که به آن‌ها آب می‌دهیم یا میوه‌های آن‌ها را برداشت می‌کنیم، خاک و خود گیاه را به دقت بررسی کنیم و اگر مشکل خاصی را دیدیم، آن گیاه را از دیگر گیاهان جدا کنیم تا باعث انتقال و گسترش این مشکل نشویم. هر وقت که آن مشکل حل شد، می‌توانیم آن را دوباره به جمع دیگر گیاهان اضافه کنیم.

برداشت

شاید چنین حرفی بر خلاف باور عموم باشد، اما خیلی از ما که در آپارتمان‌های خود باغبانی را تجربه می‌کنیم، مشکلات زیادی با برداشت محصولاتمان داریم. دلیل اصلی این موضوع هم این است که دوست داریم گیاهمان به وفور میوه دهد تا آن‌ها را برداشت کنیم. اما بهترین راه این است که هر وقت توانستیم، محصولات رسیده را از گیاهان خود برداریم. هر چه برداشت بیشتری داشته باشیم، میوه‌های بیشتری نیز جایگزین خواهند شد. پس خجالتی نباشیم و هر وقت میوه رسیده‌ای دیدیم، آن را جدا کنیم.

نکته مهمآپارتمان‌ها شاید جای خیلی زیادی برای باغبانی نداشته باشند، اما از همان یک یا دو نقطه آفتابی و پرنور آن می‌توانیم برای ایجاد یک باغچه کوچک خانگی استفاده کنیم.

سوال شما درباره این مطلب