لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

چطور در دام هزینه های نهفته خرید یا اجاره خانه نیفتیم؟

لابی > بازدید و انتخاب خانه > چطور در دام هزینه های نهفته خرید یا اجاره خانه نیفتیم؟

هزینه های نهفته خرید یا اجاره خانه

اغلب موقع خرید یا اجاره‌ی خانه، به خاطر اهمیت و بزرگی رقم قراردادمان و هیجانی که در این روزها درگیرش هستیم، از بعضی جزئیات غافل می‌شویم. یکی از جزئیات مهم در فرآیند اسباب‌کشی، هزینه های نهفته خرید یا اجاره خانه است که گاهی خیلی دیر به چشممان می‌آیند.

حالا سؤال این‌جاست که خرج‌های نهفته دقیقاً چه هستند؟

هزینه های نهفته خرید یا اجاره خانه به خرج‌هایی گفته می‌شوند که جزء هزینه‌های اصلی خرید یا اجاره‌ی خانه محسوب نمی‌شوند و در مراحل قبل و بعد از خرید یا اجاره‌ی خانه قرار می‌گیرند. اطلاع از این هزینه‌ها کمکمان می‌کند هوشمندانه رفتار کنیم، غافلگیر نشویم و تا جای ممکن به برنامه‌ریزی‌های مالی‌مان وفادار بمانیم. در این قسمت به مهم‌ترین هزینه‌های نهفته‌ای که برای بیشترمان پیش می‌آید اشاره می‌کنیم:

 

هزینه های نهفته خرید یا اجاره خانه چه مواردی هستند؟

 

قبل از استقرار در خانه‌ جدید

 

هزینه کمیسیون بنگاه

یکی از مهم‌ترین و چشم‌گیرترین هزینه‌های خرید یا اجاره‌ی خانه، هزینه‌ی کمیسیون مشاور املاک است که اغلب در حین جست‌وجو و بازدید خانه فراموش می‌شود. خوب است پیش از امضای قرارداد، بر اساس فرمولی از پیش تعیین‌شده، مقدار تقریبی این مبلغ را به دست آوریم تا آمادگی لازم برای پرداختش را داشته باشیم.

 

هزینه بازرسی از خانه

در صورتی که بخواهیم خانه‌ی جدیدمان را بازرسی کنیم باید هزینه‌ای برای استخدام کارشناس بپردازیم. علاوه بر آن، در صورت نیاز به بازرسی تخصصی بخش‌های مختلف خانه مثل لوله‌کشی یا برق‌کشی، هزینه‌ی هرکدام از این موارد باید از قبل محاسبه و در نظر گرفته شود.

 

هزینه اسباب کشی

پلی که ما را از خانه‌ی قدیمی به آدرس جدید وصل می‌کند، مرحله‌ی اسباب کشی است که هزینه‌هایی برایمان به وجود می‌آورد. مهم‌ترین این هزینه‌ها استخدام نیروی اسباب کشی است. با کمی بررسی و تحقیق می‌توانیم شرکتی استخدام کنیم که در عین قیمت مناسب، خدمات قابل‌قبولی ارائه می‌دهد.

 

یک نکته‌ی دیگراز موارد دیگری که باید در نظر داشت این است که در حین اسباب‌کشی احتمال صدمه‌دیدن وسایل افزایش پیدا می‌کند. می‌گویند هر سه بار اسباب‌کشی معادل یک آتش‌سوزی است! با در نظر گرفتن این نکته باید از قبل به فکر راهکارهایی برای کم کردن صدمات و خسارات اسباب‌کشی هم باشیم.

 

هزینه نظافت منزل جدید

یکی از کارهایی که قبل از اسباب‌کشی به خانه‌ی جدید ضروری است، تمیز کردن کامل خانه است. در واقع بی‌راه نیست اگر بگوییم قبل از اسباب‌کشی نیاز به یک خانه‌تکانی حسابی داریم. از آن‌جایی که در طول هفته وقتی برای تمیز کردن خانه‌ی جدید نداریم، بد نیست این کار را هم بر عهده‌ی شرکت‌های نظافتی بگذاریم. بهتر است برای انتخاب این شرکت‌ها، مانند انتخاب شرکت اسباب‌کشی، تمام گزینه‌ها را بررسی کنیم و از پیشنهادات دوستان و آشنایان استفاده کنیم. گاهی قبل از ورود به خانه‌ی جدید تصیم به رنگ‌آمیزی دیوارها، نوسازی کابینت‌ها و دیگر بخش‌های خانه می‌کنیم که این هزینه‌ها باید قبل از اقدام به خرید یا اجاره‌ی خانه بررسی و برآورد شوند.

بیشتر بخوانید
چطور قیمت خانه را محاسبه کنیم؟

 

بعد از استقرار در خانه‌ جدید

 

شارژ آپارتمان

یکی از هزینه‌هایی که هر ماه با آن روبه‌روییم شارژ آپارتمان است که به علت دائمی بودنش، قابل‌چشم‌پوشی نیست. به همین دلیل بهتر است از قبل، از مقدار شارژ خانه مطلع شویم و آن را به عنوان هزینه‌ای همیشگی در نظر بگیریم. ممکن است قبل از امضای قرارداد مبلغی قطعی برای قیمت شارژ در اختیارمان قرار نگیرد، اما خوب است مقدار نسبی آن را به دست بیاوریم تا آمادگی لازم برای پرداختش را داشته باشیم.

 

نیازهای اولیه در خانه جدید

وقتی وارد خانه‌ی جدید می‌شویم به وسایلی نیاز داریم تا خانه را به جایی برای زندگی تبدیل کنیم، از انواع مواد شوینده گرفته تا مواد غذایی که در ظاهر اهمیت کمی دارند ولی نمی‌توان از هزینه‌ای که باید برایشان پرداخت چشم‌‌پوشی کرد. حتی گاهی پیش می‌آید که روزهای اول و در اوج شلوغیِ جابه‌جایی، نتوانیم غذایی درست کنیم و مجبور شویم مدام از بیرون غذا بگیریم که این مسئله در صورت تکرار هزینه‌ی زیادی بر دوشمان خواهد گذاشت.

 

تجهیزات خانه جدید

هزینه‌های نهفته خرید یا اجاره خانه

هر خانه‌ای، هرچقدر هم که مجهز باشد، با توجه به نیازهای ساکنانش کمبودهایی خواهد داشت، از نصب آینه، جالباسی و تجهیزات بزرگ‌تر مثل اسپلیت گرفته تا نوسازی و بازسازی قسمت‌های مختلف خانه. یکی از مهم‌ترین هزینه‌هایی که در این قسمت باید در نظر داشته باشیم، هزینه‌ی تهیه و نصب پرده است. به خاطر ابعاد متفاوت پنجره‌ها، اغلب باید به فکر تهیه‌ی پرده‌های جدیدی برای خانه باشیم یا پرده‌های قدیمی را برای استفاده در خانه‌ی جدید آماده کنیم.

این‌ها تنها مواردی نیستند که در  زمره‌ی هزینه های نهفته خرید یا اجاره خانه قرار می‌گیرند. یکی از هزینه‌هایی که شاید در نگاه اول توجه زیادی به خود جلب نکند، هزینه‌ای است که برای رفت‌وآمد از خانه به مقصدهای روزمره‌مان می‌پردازیم. گاهی با تغییر محل زندگی، هزینه‌های رفت‌وآمدمان طوری تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند که قابل‌چشم‌پوشی نخواهند بود. با اطلاع از هزینه های نهفته خرید یا اجاره خانه، می‌توانیم در مرحله‌ی بررسی و انتخاب، هوشیارانه‌تر عمل کنیم و هزینه‌هایمان را با برنامه‌ریزی و آگاهانه مدیریت کنیم.

سوال شما درباره این مطلب