لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

دیوار شاخص چه دیواری است و چطور آنرا کاغذدیواری کنیم؟

لابی > زندگی روزانه > دیوار شاخص چه دیواری است و چطور آنرا کاغذدیواری کنیم؟

کاغذ دیواری کردن دیوار خاصی از خانه

بعضی دیوارهای خانه یا اتاق‌های خانه ما ظرفیت این را دارند که طراحی و رنگ متفاوتی از دیگر دیوارها داشته باشند که به این دیوارها دیوار شاخص می‌گوییم. اگر می‌خواهیم رنگ، نقش و طراحی متمایزی در یک اتاق داشته باشیم، باید ابتدا دیوار شاخص آن را انتخاب کنیم و هنگام انتخاب کاغذیواری مناسب برای آن، باید طرح یا رنگی را انتخاب کنیم که بسیار چشمگیر و حتی جسورانه باشد. البته که کاغذدیواری‌های با طرح و رنگ معمولی هم باعث زیباتر شدن اتاق می‌شوند، اما از آن‌ها می‌توانیم برای دیوارهای معمولی هم استفاده کنیم. کاغذدیواری دیوار شاخص باید کاملاً متمایز و متفاوت از دیوارهای معمولی باشد و ظاهر جدیدی به اتاق یا خانه ما ببخشد.

چه دیواری را باید به عنوان دیوار شاخص انتخاب کنیم؟

هنگام ورود به یک اتاق، دیواری که در اولین نگاه چشم شما را به خود جذب می‌کند، دیوار شاخص است. اگر می‌خواهیم یک دیوار، بیشترین توجه و تمرکز را به خود جذب کند، می‌توانیم آن را به عنوان دیوار شاخص انتخاب کنیم. پس دیوار پشت تخت خواب یا دیوار کنار شومینه گزینه‌های مناسبی می‌توانند باشند. فراموش نکنیم که هنگام انتخاب کاغذدیواری، مدل با طرح و رنگی را انتخاب کنیم که متمایز از کاغذدیواری‌های معمولی و همیشگی باشد.

پس از انتخاب کاغذدیواری مناسب، زمان نصب آن فرا خواهد رسید. اگر تا به حال خودمان کار نصب یک کاغذدیواری را انجام نداده‌ایم، بهتر است بدانیم که این فرآیند زمان‌بر و نسبتاً چالشی است. البته خبر خوب این است که فعلاً فقط می‌خواهیم یک دیوار، یعنی دیوار شاخص را کاغذ دیواری کنیم. با این حال، باید لوازم و ابزار مناسب را قبل از شروع به کار فراهم کنیم.

امروزه کاغذدیواری‌های آماده نصبی وجود دارند که دیگر برای نصب آن‌ها، لازم نیست از قبل درون چسب و آب قرارشان بدهیم. آن‌ها یک لایه با نصب آسان دارند که باعث می‌شود کار نصب کاغذدیواری بسیار راحت‌تر و سریع‌تر انجام شود.

لوازم مورد نیاز برای کاغذ دیواری

  • چسب کاغذ دیواری مناسب به اندازه کافی
  • رولر
  • یک اسفنج یا ابرحمام
  • یک قلموی نرم‌کننده
  • یک چاقوی تیز یا کاردک
  • یک شاغول یا تراز بزرگ

آماده‌سازی دیوار شاخص

ابتدا باید مطمئن شویم که دیوارها تمیز و بدون گرد و خاک هستند. یک اسفنج یا پارچه نیمه‌مرطوب برداریم و نظافت دیوار را انجام دهیم. اگر روی دیوارها چربی وجود دارد، باید با محلول سرکه یا صابون، چربی‌ها را از بین ببریم. وقتی که دیوارها به اندازه کافی تمیز و خشک شدند، می‌توانیم کار را شروع کنیم.

نصب کاغذ دیواری بر روی دیوار شاخص

۱. در ابتدا باید مرکز دیوار شاخص را پیدا کنیم. اولین بخش کاغذدیواری را قرار است اینجا نصب کنیم. عرض دیوار را تقسیم بر نصف کنیم و از طریق آن، نقطه مرکزی دیوار را پیدا کنیم و نقطه دیگری در سمت چپ یا راست مرکز دیوار علامت بزنیم.

بیشتر بخوانید
انتخاب پرده به چه نکاتی بستگی دارد و انواع پرده مناسب برای هر اتاق کدامند؟

۲. اکنون با استفاده از تراز، وزنه شاغول را در تقاطع با دومین نقطه‌ای که علامت زدیم، قرار دهیم. این‌جا باید دقیقاً گوشه کاغذدیواری را قرار دهیم تا مطمئن شویم که در مرکز دیوار، به شکل درست و منظمی قرار گرفته است.

۳. با استفاده از رولر، مقدار قابل‌توجه و مناسبی از چسب را روی دیوار شاخص پخش کنیم. چسب را نباید در تمام دیوار پخش کنیم و سپس به سراغ نصب کاغذدیواری برویم. بلکه باید دیوار را به بخش‌های کوچکی تقسیم کنیم و چسب را فقط روی همان قسمت پخش کنیم. ممکن است چسب سریعاً خشک شود و نتوانیم کل دیوار را پوشش دهیم. مطمئن شویم که چسب در سراسر آن قسمت دیوار و حتی چند سانتی‌متر وسیع‌تر پخش شده است.

۴. بالای رول کاغذدیواری را روی بالای دیوار شاخص در همان بخش چسب‌زده قرار دهیم. می‌توانیم چند سانت هم بالاتر برویم. در این صورت، اگر دیوار خانه ما کاملاً صاف نباشد، در ادامه کار با مشکلی مواجه نخواهیم شد.

۵. رول کاغذدیواری را به آهستگی روی بخش چسب‌زده باز کنیم. کاغذدیواری را از بالا و به شکلی نرم، به سمت پایین بیاوریم و اگر در طول کار، حبابی زیر کاغذدیواری ایجاد شد، سعی کنیم که به آرامی آن را به سمت لبه کاغذدیواری و با استفاده از قلموی نرم‌کننده حرکت دهیم.

۶. اگر چسب روی قسمت جلویی و ظاهری کاغذدیواری پدیدار شد، با استفاده از اسفنج نیمه‌مرطوب، آن را از روی کاغذدیواری و قبل از این که خشک شود، حذف کنیم.

۷. کارمان را تا پایین دیوار شاخص ادامه دهیم. هنگام رسیدن به بخش پایینی دیوار، کاغذدیواری را از روی رول ببریم و جدا کنیم.

۸. برای رول بعدی کاغذدیواری، باید مطمئن شویم که طرح آن ادامه‌دهنده و در واقع، هم‌راستای طرح کاغذدیواری نصب‌شده روی دیوار باشد. برای همین، ممکن است مجبور به بریدن بخشی از قسمت بالایی رول کاغذدیواری شویم. پس از پیدا کردن قسمت مطابق با کاغذدیواری نصب‌شده، روش‌های ذکرشده را تکرار کنیم تا به پایین دیوار برسیم و دوباره از یک قسمت دیگر، کار را شروع کنیم و بدین ترتیب، کل دیوار شاخص را کاغذدیواری کنیم.

نکته دورهمیبا استفاده از روش بالا می‌توانیم کل دیوار را کاغذدیواری کنیم. البته توجه به چند نکته ضروری است. تا زمانی که کاغذدیواری خشک نشده، آن را با کاردک یا چاقو و قیچی از رول اصلی خود جدا نکنیم، چون در صورت مرطوب بودن کاغذدیواری، امکان پاره شدن آن وجود دارد. وقتی که کاغذدیواری را بریدیم، با استفاده از یک تکه پارچه نیمه‌مرطوب، کل سطح دیوار شاخص را تمیز کنیم تا چسب‌های باقی‌مانده جدا شوند و فرصت خشک شدن روی کاغذدیواری را نداشته باشند. البته اگر بخشی از کاغذدیواری جمع شده، بهتر است که هیچ چسبی روی آن نباشد، چون در غیر این صورت ممکن است جدا کردن چسب بسیار سخت شود.

 

منبع: zillow

سوال شما درباره این مطلب