لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

چه زمانی باید به فکر خانه جدید باشیم؟

لابی > جابجایی و اسباب کشی > چه زمانی باید به فکر خانه جدید باشیم؟

خرید خانه جدید

اگر اخیراً به خانه‌ای نقل مکان کرده‌ایم، تصور این که بخواهیم روزی از آن جا به جای دیگری برویم ممکن است سخت باشد. بالاخره بعد از مدت‌ها گشتن و دیدن خانه‌های مختلف، مورد دلخواه خود را پیدا کرده‌ایم و دوست داریم از خانه جدید خود، لذت ببریم. با این حال، هر چقدر هم که الان خوشحال و راضی باشیم، روزی خواهد رسید که دوباره به فکر یک خانه جدید خواهیم افتاد. فرقی نمی‌کند که یک سال یا چند سال آینده باشد. آن زمان، باید دلایل خود را به دقت بررسی کنیم و ببینیم که ماندن در خانه فعلی بهتر است یا وقت آن رسیده که به فکر یک خانه جدید باشیم.

همه ما دلایل مختلفی برای جابه‌جایی داریم. بعضی از آن‌ها به خاطر مسائل مالی است و بعضی دیگر، به خاطر وضعیت کلی زندگیمان است. البته بعضی مواقع هم نیاز فوری و مبرمی برای جابجایی وجود دارد. در این مطلب قصد داریم دلایلی را بررسی کنیم که منجر به علاقه ما به جابجایی و یافتن خانه‌ای جدید می‌شوند. اگر هر کدام از این دلایل را مدتی است که با خود مرور می‌کنیم، بهتر است که به فکر یک خانه جدید باشیم و اجاره خود را در خانه فعلی تمدید نکنیم.

 

 کوچک بودن خانه

شاید یکی از رایج‌ترین دلایل جابجایی، کوچک بودن و در واقع کم بودن فضایی است که در خانه فعلی خود در اختیار داریم. شاید در طول یک سال گذشته، وسایل متنوعی خریده‌ایم و می‌خواهیم جای بیشتری برای انبار کردن، به نمایش گذاشتن یا استفاده از آن‌ها داشته باشیم. شاید هم در طول مدتی که در این خانه بوده‌ایم، سلیقه‌مان عوض شده و اکنون به دنبال خانه‌ای با اتاق خواب بزرگ‌تر هستیم. ممکن است در این مدت ازدواج کرده باشیم یا بچه‌دار شده باشیم و خانه فعلی را برای یک خانواده مناسب ندانیم. هر کدام از این اتفاق‌ها، دلیل مناسبی برای کوچک بودن خانه است و اگر فکر می‌کنیم به فضای بیشتری نیاز داریم یا در آینده‌ای نزدیک، اتفاقی رخ خواهد داد که باعث می‌شود به فضای بیشتری در خانه احتیاج داشته باشیم، بهتر است خانه‌های دیگری را بررسی کنیم و به فکر اسباب کشی باشیم.

 

بالا بودن اجاره

ممکن است بعضی مواقع، مشکلاتی در زندگی ما پیدا شوند که قدرت مالی و اقتصادیمان را کم کنند، مثلاْ تعدیل نیروی ناگهانی در شغلی که داریم، می‌تواند یکی از این موارد باشد. در این صورت، بهتر است که به فکر خانه‌ای با اجاره کم‌تر باشیم. یکی دیگر از گزینه‌های مطرح در چنین شرایطی، پیدا کردن هم‌خانه‌ای است که بتوانیم هزینه اجاره‌خانه را با او نصف کنیم.

 

افزایش توان مالی

ممکن است در شغلی که داریم، ارتقا بیایم و حقوق بیشتری نسبت به زمانی که خانه فعلی را اجاره کرده‌ایم، دریافت کنیم. شاید هم به سرمایه‌ای غیرمنتظره دست پیدا کرده‌ایم. اگر بودجه مالی بیشتری داریم، ممکن است بخواهیم خانه‌مان را هم متناسب با این بودجه تغییر دهیم و به جای بهتری برویم. البته حتی اگر پول بیشتری نسبت به قبل داریم، بهتر است که بین آن چه می‌خواهیم و آن چه نیاز داریم، تفاوت قائل شویم و خانه‌ای که واقعاً مناسب شرایط کلی زندگیمان است را پیدا کنیم.

 

دور بودن مسیرهای رفت‌وآمد

تغییر مسیرهای رفت‌وآمدمان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ممکن است شغلمان را عوض کرده باشیم یا جایی که در آن کار می‌کنیم، تغییر مکان بدهد. تغییر مسیرهای روزانه‌مان، ممکن است باعث افزایش هزینه‌های رفت‌وآمد شود یا برای ما سخت باشد. در هر صورت، اگر این تغییرات موقتی هستند، شاید بهترین راه این باشد که برای مدتی آن‌ها را تحمل کنیم. اما در غیر این صورت، بهتر است که به فکر یک خانه جدید نزدیک به مسیرهای روزانه‌مان باشیم.

بیشتر بخوانید
هزینه اسباب کشی را چطور محاسبه کنیم و چه عواملی بر آن تأثیر دارند؟

 

خواستن محله‌ای بهتر

خانه جدید

هر چقدر هم که خانه‌مان را دوست داشته باشیم، اگر در محله‌ای که علاقه‌ای به آن نداریم زندگی کنیم، نمی‌توانیم به طور کامل از محل زندگیمان لذت ببریم. ممکن است اخیراً آمار جرم و جنایت در منقطه‌ای که زندگی می‌کنیم افزایش یافته باشد یا به دنبال محله‌ای آرام‌تر و نزدیک‌تر به مدرسه فرزندمان باشیم. شاید هم بدون هیچ دلیل خاصی از محله‌مان خسته شده باشیم و ناگهان متوجه شویم که اکثر وقت آزاد خود را در منطقه‌ای از شهر می‌گذرانیم که دوست داریم در آن جا زندگی کنیم. اگر محله خاصی مدنظرمان است، بد نیست که چند مورد خانه را در آن منطقه بررسی کنیم.

 

آزاردهنده شدن موردی خاص

به غیر از مسیرهای رفت‌و آمد که در بالا به آن اشاره کردیم، ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد که باعث آزار و اذیت ما می‌شوند و بخواهیم به خاطر آن‌ها، به فکر اسباب‌ کشی باشیم. به عنوان مثال، شاید می‌خواهیم خودرو بخریم، ولی خانه فعلی جای پارکینگ ندارد. شاید از فاصله زیاد خانه‌مان با سوپرمارکت و مراکز تفریحی و تجاری خسته شده‌ایم.

 

علاقه نداشتن به ساختمان

منظور از ساختمان، فقط شکل ظاهری آن نیست. ممکن است با نحوه مدیریت یا نگهداری از ساختمانی که در آن زندگی می‌کنیم، مشکل داشته باشیم و بخواهیم موارد دیگر را بررسی کنیم. شاید با یکی از همسایه‌ها مشکلی حل‌نشدنی داریم و شاید صاحب‌خانه توجهی به نیازها و درخواست‌های ما نمی‌کند. همه این‌ها دلایل موجهی هستند که بخواهیم به خاطر آن‌ها، به فکر یک خانه جدید باشیم.

 

خسته شدن از خانه

بعضی مواقع شاید هیچ دلیل خاصی به ذهنمان نرسد، اما حس می‌کنیم و به این نتیجه رسیده‌ایم که زمان جابجایی و نقل‌مکان به یک خانه جدید رسیده است. شاید زمانی که این خانه را انتخاب کرده‌ایم، می‌خواستیم به عضوی از خانواده یا دوستی صمیمی که بیمار است، نزدیک باشیم و اکنون آن فرد از دنیا رفته است و ماندن در این خانه برایمان ناراحت‌کننده است. شاید انتخاب این خانه زمانی که شغلی نزدیک به آن داشتیم منطقی بود و اکنون دیگر دلیلی نمی‌بینیم که بخواهیم آن جا بمانیم. شاید هم ترکیب چندین و چند عامل مختلف باشد که ما را به این نتیجه رسانده که از خانه فعلی خود خسته شده‌ایم و جای جدیدی می‌خواهیم.

نکته مهمفرقی نمی‌کند که صاحب خانه باشیم یا آن را اجاره کرده‌ایم، چون اگر به این نتیجه رسیدیم که زندگی آپارتمانی به درد ما نمی‌خورد و آن را دوست نداریم، قطعاْ زمان بررسی خانه‌های دیگر رسیده است. شاید تا به حال تجربه زندگی در خانه‌ای ویلایی یا حیاط‌دار را نداشته‌ایم و اکنون می‌خواهیم آن را تجربه کنیم. شاید خانواده‌مان بزرگ و بزرگ‌تر شده و به این نتیجه رسیده‌ایم که باید از زندگی آپارتمانی دور شویم و در خانه‌ای بزرگ‌تر زندگی کنیم.

 

در پایان یادمان باشد ایجاد هر نوع تغییری در زندگی شاید در ابتدا سخت به نظر برسد اما به مرور زمان به آن عادت می‌کنیم و با کسب تجربه‌های جدید زندگی شادتر و پویاتری خواهیم داشت.

سوال شما درباره این مطلب