لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

۷ محلی که در نظافت خانه فراموش می‌کنیم کدام‌اند؟

لابی > زندگی روزانه > ۷ محلی که در نظافت خانه فراموش می‌کنیم کدام‌اند؟

7 قسمتی که در نظافت خانه فراموش می کنیم

وقتی که وارد اتاقی می‌شویم، معمولاً به راحتی می‌توانیم تشخیص دهیم که کدام بخش از آن نیاز به نظافت و مرتب کردن دارد. ممکن است کپه‌ای از لباس‌های کثیف داشته باشیم که باید هر چه سریع‌تر تمیز شوند، یا ظرف‌های کثیف درون سینک را می‌بینیم و به شست‌وشوی آن‌ها مشغول می‌شویم. اما وقتی که همه این کارها را انجام دادیم، آیا چیزها و محل‌هایی که خیلی دم‌دست نیستند را هم نظافت می‌کنیم؟ در این مطلب می‌خواهیم نظافت ۷ محل فراموش‌شده را با هم مرور کنیم.

 

۷ محل فراموش شده در نظافت خانه

 

۱. زیر مبلمان

وقتی که زیر یک مبل یا تخت خواب را می‌بینیم، احتمالاً شاهد انباشته شدن گرد و خاک می‌شویم و سعی می‌کنیم که آن را سریعاً با یک جارو، تی یا جاروبرقی تمیز کنیم. اما آیا تا به حال به زیر خود مبلمان و تخت خوابمان نگاه کرده‌ایم؟ شاید حتی با دیدن زیر قاب تخت خواب، صندلی‌ها و میزهای خانه‌مان وحشت کنیم! در هر صورت خوب است نگاهی به این قسمت‌ها بیندازیم و از جارو و خاک‌انداز برای خلاص شدن از دست تار‌های عنکبوت و دیگر کثیفی‌های بخش زیرین و پایینی مبلمان استفاده کنیم.

 

۲. دیوارها

گرد و خاک علاوه بر سطوح افقی، ممکن است روی سطوح عمودی هم انباشته شوند. پرده‌ها را باز کنیم و تمام چراغ‌های خانه را روشن کنیم تا متوجه کثیفی و سیاه بودن بخش‌هایی از دیوار خانه‌مان شویم. اگر از کاغذ دیواری استفاده کرده‌ایم، حجم گرد و خاک ممکن است حتی بیشتر هم باشد. از بالای دیوار به سمت پایین شروع کنیم و از گردگیر یا دستمالی استفاده کنیم که به خوبی این کثیفی‌ها را جمع کند. اگر لکه یا گرده اضافی دیگری روی دیوار مانده، آن‌ها را هم تمیز کنیم.

بعضی دیوارها، لبه یا تخته چوبی در قسمت پایینی خود دارند. نظافت آن‌ها را هم فراموش نکنیم چون ممکن است گرد و خاک زیادی در بین آن‌ها جمع شود. در آشپزخانه و حمام یا هر قسمت دیگری از خانه که رطوبت وجود دارد، بهتر است که این لبه‌ها را با استفاده از پارچه‌ای نمناک تمیز کنیم چون رطوبت این اتاق‌ها باعث شده است که بخشی از گرد جمع‌شده روی آن‌ها، به خاک تبدیل شوند.

 

۳. بالای کابینت‌ها، درها و قاب‌های عکس

برخی از ما عادت کرده‌ایم آن چه که در محدوده دیدمان نیست را کنار بگذاریم. فراموش نکنیم که گرد و خاک ممکن است در بالای هر وسیله‌ای که دستمان بهش نمی‌رسد هم جمع شود. بالای قاب درها، کابینت‌ها، هر محفظه بلند، قاب‌های عکس و گوشه‌های سقف را هم دستمال بکشیم. وقتی که آن بالا هستیم، می‌توانیم پنکه‌های سقفی یا لوسترها را هم تمیز کنیم. یک گردگیر با قابلیت تنظیم ارتفاع می‌تواند بهترین وسیله برای نظافت این مکان‌ها باشد.

 

۴. فیلترها و ورودی‌های هوا

اگر از سیستم تهویه مطبوع یا گرمایش مرکزی در خانه‌مان بهره می‌بریم، باید بدانیم که لوله‌کشی‌های زیادی برای اتصال سیستم مرکزی به فضای خانه وجود دارد که هوای سرد یا گرم محیط منزلمان از طریق آن خارج شده و به سیستم تهویه باز می‌گردد. اگر ورودی‌های هوا را به فیلترهای بازدارنده گرد و غبار مجهز نکنیم، ممکن است هوای نامطبوع دوباره به فضای خانه بازگردد.

بیشتر بخوانید
چه کسی مسئول مشکلات خانه استیجاری ما است؟

از هر نوع فیلتری که استفاده می‌کنیم، باید نظافت مرتب آن را هم در دستور کارهایمان قرار دهیم. خود فیلترها هم باید هر چند وقت یک بار عوض شوند. می‌توانیم هنگام تعویض فیلترها، فضای داخلی ورودی‌های هوا را هم تمیز کنیم. در این صورت، هم راحت‌تر هوای مطبوع خانه را تنفس می‌کنیم و هم گردو خاک کم‌تری روی اجسام قرار می‌گیرد.

 

۵. کف کمدها

با باز کردن در هر کمد یا کمد دیواری، می‌توانیم تشخیص دهیم که کی زمان نظافت آن‌ها رسیده است. ممکن است لباس‌ها یک گوشه جمع شده باشند و با باز کردن در کمد، وسایلی به بیرون انداخته شوند. البته همان قدر که تمیز و مرتب نگه داشتن داخل کمد‌ها مهم است، باید حواسمان از تمیز نگه داشتن کف آن‌ها غافل نشود.

اگر کف کمدهای دیواری موکت شده است، اهمیت نظافت آن‌ها چند برابر می‌شود. موکت می‌تواند محل جمع شدن حشراتی شود که ممکن است به لباس‌های محبوبمان هم حمله کنند و آن‌ها را بجوند! بهتر است که حداقل به صورت فصلی، لباس‌ها و تمام وسایل درون کمدها را بیرون بریزیم و فضای داخلی خود کمد از جمله دیواره و کف آن را تمیز کنیم. این کار همچنین بهترین زمان برای کنار گذاشتن و اهدا کردن لباس‌ها و لوازمی است که دیگر نمی‌خواهیم و از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم.

 

۶. جاروبرقی و لوازم نظافت

اگر تمام ابزار و لوازم نظافت ما کثیف هستند، با هر بار استفاده از آن‌ها نه تنها باعث تمیز شدن خانه نمی‌شویم، بلکه در حال پخش و گسترش کثیفی‌ها هستیم. فراموش نکنیم که هر چند وقت یک بار، نگاه دقیقی به جاروبرقی، تی، فرچه‌ها و دستمال‌های گردگیری بیندازیم و آن‌ها را تمیز کنیم.

البته که کیسه نگه‌دارنده زباله درون جاروبرقی را دور می‌اندازیم، اما آیا می‌دانیم که باید ماهی یک بار، باید فضای داخلی جاروبرقی را هم تمیز کنیم؟ می‌توانیم آن را در آب داغ و پر از کف تمیز کنیم و بگذاریم خشک شود. جاروبرقی ما احتمالاً چندین فیلتر هم دارد که می‌توانیم آن‌ها را هم تمیز یا در صورت نیاز، عوض کنیم. سری‌های مختلف جاروبرقی را نظافت کنیم تا اگر تکه آشغال یا مو به آن گیر کرده است، آن‌ها را برداریم و نظافت بهتری در خانه داشته باشیم.

 

نکته مهمتمام اسفنج‌ها، دستمال‌ها و فرچه‌ها و سر تی‌ها را هم با استفاده از آب داغ و مایع تمیزکننده، بشوییم. اسفنج‌های آشپزخانه ممکن است ناقل باکتری‌های خطرناکی باشند. تمیز کردن آن‌ها را فراموش نکنیم.

 

۷. گیاهان خانگی

ظروف گل و گیاهی که در داخل خانه نگه می‌داریم، فارغ از این که طبیعی یا مصنوعی هستند، می‌توانند حجم زیادی گرد و خاک را به خود جذب کنند. گیاهان طبیعی را می‌توانیم زیر شیر آب بگیریم و اگر آن‌ها خیلی بزرگ هستند، از یک دستمال مرطوب برای تمیز کردن هر شاخ و برگ استفاده کنیم.
گیاهان مصنوعی را هم می‌توانیم با همین فرآیند تمیز کنیم. البته امکان استفاده از یک سشوار و وزیدن باد خنک روی آن‌ها برای حذف گرد و خاک هم راه خوبی به نظر می‌رسد.

سوال شما درباره این مطلب