لوگو لابی

در همه مراحل انتخاب محل زندگی‌، همراهی‌تان می‌کنیم.

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه ، ایمیل خود را ثبت کنید.ما برای شما ایمیل تبلیغ و اسپم ارسال نمیکنیم.

۵ سؤال مهم وام مسکن که باید قبل از دریافت وام بپرسیم کدام‌اند؟

لابی > مذاکره و قرارداد > ۵ سؤال مهم وام مسکن که باید قبل از دریافت وام بپرسیم کدام‌اند؟

5 سؤال بانک

مؤسسات و بانک‌هایی که وام مسکن می‌دهند، می‌توانند خیلی سریع لیستی از مزایای دریافت این وام را به ما ارائه دهند، اما واقعیت این است که ما باید درک درستی از فرآیند و نحوه دریافت وام و اتفاقات و شرایط بعد از آن داشته باشیم.
وام‌های مسکن شاید شرایط مشابهی نداشته باشند و خیلی وقت‌ها سیاست بانک‌ها ایجاب می‌کند تا زمانی که از آن‌ها سؤالی نپرسیده‌ایم، توضیح اضافه‌ای به ما ندهند. بنابراین لازم است قبل از اقدام برای دریافت وام مسکن، ۵ سؤال مهم وام مسکن را که در این مطلب به آن‌ها می‌پردازیم بپرسیم، تا متوجه شویم که در چه شرایطی قرار داریم و بهترین گزینه برایمان کدام است.

 

۵ سؤال مهم وام مسکن

 

۱. چه نوع وام‌هایی ارائه می‌دهید؟

وام‌های مسکن متفاوتی وجود دارند و نوعی که ما انتخاب می‌کنیم، باید بر اساس نیازها و شرایط اقتصادیمان باشد. از مؤسسه یا بانک ارائه‌دهنده وام، مزایا و معایب آن را بپرسیم و به دقت آن‌ها را یادداشت کنیم. قبل از گرفتن تصمیم، اطلاعات جامع و کاملی از انواع وام‌ها داشته باشیم و تمام گزینه‌ها را بررسی کنیم.

 

۲. آیا هزینه‌های اضافی و جانبی وجود دارد؟

بانک‌های زیادی هستند که هنگام ارائه وام، هزینه‌های اضافه‌ای مثل سفته، سند تضمینی یا کارمزد دریافت می‌کنند. قبل از این که خودمان را متعهد به پرداخت قسط‌ها کنیم، لیست کاملی از این هزینه‌های اضافی بخواهیم تا نه فقط رقم اقساط و وام دریافتی، بلکه هزینه‌های جانبی و اضافی را هم بدانیم.

 

نکته مهمبرای محاسبه‌ی هزینه‌های وام مثل اقساط، سود بازپرداخت و …  می‌توانیم از ابزار وام‌سنج استفاده کنیم.

 

بیشتر بخوانید
مراحل سند زدن ملک چه هستند؟

۳. نرخ سود چقدر است؟

دانستن نرخ سود یک وام به ما کمک می‌کند که متوجه شویم رقم کلی که قرار است به بانک پرداخت کنیم چقدر است. پایین‌ترین نرخ سود معمولاٌ برای کسانی در نظر گرفته می‌شود که خوش‌حساب بوده‌اند و سابقه بانکی معتبری دارند.

 

۴. آیا جریمه‌ی عدم ‌پرداخت وجود دارد؟

برای اکثر وام‌هایی که بانک‌ها ارائه می‌کنند، جریمه عدم پرداخت وجود دارد. این جریمه می‌تواند مربوط به عقب افتادن یک قسط شود. یعنی در صورتی که اقساط ما عقب بیفتد باید مبلغی را هم به عنوان جریمه پرداخت کنیم. در هر صورت، بهتر است که قبل از دریافت وام، شرایط و میزان جریمه‌ها را بدانیم و اطلاعات بیشتری درباره‌ی آن کسب کنیم.

 

۵. زمان تقریبی دریافت وام چقدر است؟

5 سوال وام

دریافت وام مسکن ممکن است بین سه هفته تا دو ماه طول بکشد. قبل از اقدام برای دریافت وام، از بانک یا مؤسسه‌ی خود بپرسیم که زمان تقریبی انجام شدن کارهای اداری و فرآیند کلی دریافت وام چقدر است تا بتوانیم بر اساس آن برنامه‌ریزی کنیم. اگر هم به این نتیجه رسیدیم که زمان اعلام‌شده دیر است و ممکن است باعث عقب افتادن ما از برنامه‌هایمان شود، به سراغ گزینه‌های دیگر برویم.

 

دریافت وام مسکن می‌تواند فرآیند پیچیده‌ای باشد. ما باید تمام اطلاعات و شرایط موردنیاز را بدانیم و سپس برای داشتن این وام، اقدام کنیم. قبل از انجام هر کاری، باید ۵ سؤال مهم وام مسکن را از ارائه‌دهنده وام بپرسیم تا بتوانیم به بیشترین آگاهی ممکن درباره وامی که قرار است دریافت کنیم برسیم.

سوال شما درباره این مطلب